
Sięgamy po nie szczególnie w okresie jesienno zimowym, zapominając, że dieta uboga w mikroelementy aż sie prosi o nie, w każdej porze roku.
Zatem czemu są tak ważne ??
Rola witamin w organizmie jest bardzo rozległa. Odpowiadają one zarówno za wzrok, rozwój kości, przepływ krwi, wzrost odporności, jak i za psychikę i koncentracje. Aby móc dobrze zbilansować dietę i skutecznie reagować na ewentualne zaburzenia w funkcjonowaniu którejś ze sfer naszego organizmu trzeba wiedzieć, która z witamin odpowiada za dany proces. Wymieńmy, chociaż kilka z nich:➡Krążenie i produkcja krwi:
Za procesy związane z funkcjonowaniem krwi odpowiadają głównie witaminy z grupy B. W krwiotworzeniu zachodzącym w szpiku kostnym uczestniczą w roli koenzymu witamina B11 i B12. Do produkcji erytrocytów, jak także immunoglobulin i porfiryn, niezbędna jest witamina B6, zaś bezpośrednio w syntezie hemoglobiny, dzięki której krew może transportować tlen, ważną rolę odgrywa witamina B2. Nadmiar cholesterolu we krwi pomaga wyeliminować witamina B3. Ponadto działanie witamin E i K reguluje krzepnięcie krwi.
➡Wytwarzanie energii:
Organizm czerpie energię z procesu oddychania, zachodzącego w komórkach. Proces ten ściśle jest związany z pracą układu krwionośnego i do witamin go kontrolujących zaliczymy głównie witaminy reprezentowane przez literę B. Uczestniczą w nim głównie jako koenzymy: wit. B 1 jako koenzym dekarboksylaz, ryboflawina (czyli witamina B2) jako koenzym FMN i FAD, witamina B3 jako koenzym różnych form, oraz witamina B5, będąca składnikiem koenzymu A odpowiedzialnego m.in. za przenoszenie energii.
➡Wzrost kości:
Aktywność tkanki kostnej stymuluje witamina A, a witaminy D i K odpowiadają za właściwą gospodarkę wapniową. Prawidłowe wchłanianie wapnia jest niezbędne dla uzyskania mocnych i niepodatnych na złamania kości.
➡Skutki niedoboru witamin w organizmie
Niedobór witamin może doprowadzić do bardzo poważnych chorób i zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu. Wśród nich należy wymienić np. choroby oczu przy niedoborze witaminy A (kurza ślepota, kseroftalmia), zwyrodnienia kości – krzywica i osteomalacja, przy niedoborze wit. D, problem z krzepliwością krwi spowodowany brakiem potrzebnej ilości witaminy K, choroba beri-beri spowodowana awitaminozą wit. B1, dolegliwości skóry: stany zapalne, pelagra, łojotok (wit. B2, B3, B6, B7), niedokrwistość wraz z jej złośliwą odmianą (wit. B 11, B12), a nawet poważne zaburzenia w sferze płodności lub poronienie (wit. E).
Do łagodniejszych, choć również uciążliwych, rezultatów niedoboru witamin należy zaliczyć problemy psychiczne jak np. zaburzenia koncentracji, depresja i stany lękowe, zmęczenie i bezsenność (m.in. przy niedoborze wit. B6).