Wśród gmin Lublin zajął 19. lokatę, najgorszą z miast wojewódzkich! Najlepszy klub z naszego miasta AZS UMCS został sklasyfikowany na 105. miejscu, a w czołowej pięćsetce znalazły się jeszcze tylko cztery z Lublina: Budowlani (231), Orlik (247), Start (340) i Towarzystwo Przyjaciół Siatkówki (469).
Współzawodnictwo sportowe dzieci i młodzieży organizowane jest w ramach systemu sportu młodzieżowego i obejmuje cztery kategorie wiekowe od młodzika do młodzieżowca. Łącznie za ubiegły rok sklasyfikowano aż 3074 kluby z 862 gmin i 362 powiatów ze wszystkich województw.
38 klubów z Lublina zdobyło w sumie 1 363,26 punktów,czyli mniej niż każdy z osobna z czołowej czwórki w klasyfikacji klubowej!
Jeśli chodzi o ranking gmin Kozi Gród wypadł najgorzej spośród miast wojewódzkich. Niewiele większa od Lublina Bydgoszcz zdobyłya 3,5 raza więcej punktów!
O głowę biją nas nawet trzy razy mniejsze Zielona Góra i Gorzów Wielkopolski, a prawie tyle samo punktów zdobyło liczące niespełna 27 tysięcy mieszkańców Zakopane!
- W porównaniu z 2007 rokiem awansowaliśmy o dwa miejsca, zdobyliśmy też o blisko 200 punktów więcej. Szkopuł w tym, że inni też idą do przodu. Obserwując zestawienie sportowej rywalizacji dzieci i młodzieży od 1991 roku Lublin zajmował miejsca między 18, a 21. Taki jest nasz potencjał - komentuje wynik gminy Lublin w rankingu Polskiej Federacji Sportu Młodzieżowego Juliusz Szajnocha, dyrektor Wydziału Sportu i Turystyki Urzędu Miasta.
Zdaniem Bogusława Trojana z Lubelskiej Unii Sportu, która realizuje zadania Ministerstwa Sportu i
Turystyki oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w zakresie szkolenia młodzieży uzdolnionej sportowo w Lublinie brak wyrażnej staregii.
- W mojej ocenie coś jest nie tak z alokacją środków. W województwach ościennych stolice dostarczają około 40 procent punktów u nas tylko dwadzieścia - mówi Trojan, zaznaczając, że dziesiąte miejsce województwa lubelskiego w rankingu, biorąc pod uwagę że nie uprawia się u nas sportów zmiowych poza biegami oraz między innymi żeglarstwa, które dają sporo punktów do klasyfikacji, to znakomita pozycja.
Czy w 2010 roku z lubelskim sportem dzieci i młodzieży rzeczywiśce było kiepsko? W większości tak, ale mieliśmy też kilka powodów do wielkiej radości. Największej przysporzyli nam młodzi rugbiści Budowlanych. Juniorzy tego klubu zdobyli mistrzostwo Polski, a kadeci zajęli drugie miejsce podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Budowlani w klubowym rankingu zajęli 231 miejsce, awansując w porównaniu z 2009 r. o 261 pozycji!
Nie zawiedli też bokserzy. Karol Pawlina z Olimpu został mistrzem juniorów, a Marlena Mańkowska z Paco wicemistrzynią juniorek. Młodzi pięściarze z Lublina zdobyli 71 punktów, osiem razy więcej niż przed pięcoma laty! - Boks znowu stał się modny. W klubach pracują znakomici trenerzy i ich praca przynosi oczekiwane efekty. Nie bez znaczenia są też sukcesy seniorów. Karolina Michalczuk i Łukasz Maciec są znakomitym przykladem dla młodzieży - mówi Andrzej Stachura, wiceprezes LOZB, prezes Klubu Sportowego Paco. BAS