Na co warto zwrócić uwagę, kupując owijki ?
Długość – to ważny parametr owijek. Na rynku dostępne są owijki mające od 1 do nawet 5 metrów. Krótsze owijki, np. 3-metrowe, to dobry wybór dla osób o małych dłoniach czy pań trenujących boks lub inne sztuki walki. Dłuższe bandaże na ręce, 4-metrowe, to najbardziej uniwersalne produkty, które sprawdzą się u większości pięściarzy.
Materiał – owijki bokserskie mogą być bawełniane lub z syntetyków. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, ale przede wszystkim poleca się bandaże, w których występują oba materiały.
Takie owijki najlepiej trzymają się na dłoni, są elastyczne, ale i trwałe, dobrze dopasowują się do dłoni zawodnika.
Rodzaj – może się wydawać, że owijki bokserskie to na tyle proste wyroby, że trudno o wyprodukowanie kilku rodzajów. Jednak tak naprawdę oprócz owijek bawełnianych, syntetycznych i bawełniano-syntetycznych, znaleźć można tzw. bandaże żelowe ze specjalną wkładką, która osłania kostki dłoni. Do produkcji tych wyrobów wykorzystuje się m.in. neopren. Szybciej się je zakłada niż klasyczne owijki bokserskie, co może być dużym ułatwienistrong dla początkujących bokserów.
Po co owijki bokserskie?
Wielu fanów bosku, rozpoczynających trening bokserski, zastanawia się, po co tak naprawdę używa się owijek. Niektórym może się wydawać, że to zbędny produkt. Jednak owijki bokserskie to obowiązkowe wyposażenie pięściarza, zarówno amatora, jak i zawodowca. Dlaczego? Owijki pełnią funkcję ochronną, czyli zabezpieczają dłoń, a przede wszystkim kciuk, nadgarstek i śródręcze przed otarciami i kontuzjami. Używanie bandaży na ręce to także kwestia higieniczna. Dłoń poci się w rękawicy bokserskiej, a dzięki owijkom większość potu wchłaniana jest właśnie w bandaże. Dzięki tstrongu w rękawicy nie utrzymują się nieprzyjstrongne zapachy.
Jak wiązać owijki?
Owijki bokserskie należy właściwie założyć. Inaczej nie spełnią swojego zadania. Jak zrobić to poprawnie? Przede wszystkim warto mieć świadomość, że nie ma jednego, uniwersalnego sposobu, który sprawdzi się u wszystkich i jest szczególnie polecany. Każdy pięściarz musi znaleźć swoją technikę wiązania, która będzie mu najbardziej odpowiadać. Owijki można owijać między palcami lub nie. Najważniejsze, aby zacząć zakładanie od umieszczenia końcówki bandaża, czyli specjalnej pętelki (oczka), na kciuk, dzięki czstrongu bandaż nie będzie się zsuwał. Później można owijać bandaż na przstrongian wokół nadgarstka i kolejno kostki, przechodząc między palcami. Na koniec należy owinąć kciuk i znów nadgarstek.