Najczęściej zadawane są ciosy proste, stosowane zazwyczaj do przeprowadzania ataku z dystansu. Podczas walki w półdystansie można zadawać je zgiętą ręką. Wykorzystuje się je jako kontrciosy, oraz do stopowania ataków przeciwnika.
Naukę boksu rozpoczyna się właśnie od opanowania ciosów prostych gdyż pomagają one w opanowaniu techniki reszty ciosów, oraz w zrozumieniu walki na dystans.
Ciosy proste dzielimy na:
-lewy prosty w głowę,
- lewy prosty na tułów,
-prawy prosty w głowę,
-prawy prosty na tułów.
Najskuteczniejsze są ciosy sierpowe, które zadaje się usztywnioną w stawie łokciowym, zgiętą pod kątem prostym ręką. Swoją siłę i skuteczność zawdzięczają odpowiedniemu ruchowi ręką oraz skrętowi całego ciała przy przeniesieniu ciężaru ciała z jednej na drugą nogę. Zasadniczo, przy pomocy ciosów sierpowych, przeprowadza się ataki i kontrataki w półdystansie.
Ciosy sierpowe dzielimy na:
-lewy sierpowy w głowę,
-lewy sierpowy na tułów,
-prawy sierpowy w głowę,
-prawy sierpowy na tułów.
Ciosy z dołu wykonuje się zgiętą w łokciu ręką, przy skręcie tułowia i nagłym wyprostowaniu ciała, będąc w półdystansie. Ciosami z dołu nie należy nigdy rozpoczynać ataku, jeżeli przeciwnik znajduje się w wyprostowanej pozycji, gdyż są zbyt krótkie i mogą być łatwo uprzedzone przez kontrcios prosty przeciwnika. Cios ten należy wykonywać tylko kiedy przeciwnik jest pochylony do przodu. Kiedy jedna ręka wykonuje niewielki ruch, druga w tym czasie osłania głowę i tułów przed atakami przeciwnika.
Ciosy z dołu dzielimy na:
-lewy podbródkowy,
-lewy z dołu na tułów,
-prawy podbródkowy,
-prawy z dołu na tułów.
W ten sposób rozróżniamy w boksie 12 zasadniczych ciosów, których struktura ruchu określa się rodzajem ciosu (prosty, sierpowy, z dołu), ręką cios zadającą (lewą, prawą) i celem dla ciosu (głowa, tułów).
Chcesz potrenować ciosy?
Zapraszamy do Paco, nasi trenerzy chętnie Wam wszystko wytłumaczą : )