Celem pracy Justyny Skubis było wykazanie, czy sukces sportowy wpływa na zwiększenie popularności sportowca w mediach oraz pokazanie mechanizmu działania współczesnych mediów. Chciałam również dowieść, czy osoby niezwykle utalentowane, ale wyobcowane medialnie, mogą być interesującym dla mediów tematem - pisze we wstępie Justyna Skubis.
Praca magisterska powstała pod kierunkiem Prof. dr. hab. Karola Klauzy w Katedrze Semiotyki i Retoryki Dziennikarskiej i liczy aż 164 strony.
Bałam się zająć tematyką bokserską, ponieważ moja wiedza na temat tej dyscypliny była znikoma. Jednak zafascynowana historią multimedalistki z Lublina, o której sportowy świat wie tak niewiele oraz podbudowana słowami promotora postanowiłam stawić czoła wyzwaniu i podjąć próbę zanalizowania medialnej wartości najlepszej polskiej pięściarki - pisze Justyna Skubis -
W pierwszym rozdziale pracy starałam się opisać historię kultury fizycznej oraz dowieść, że już w starożytności istniały dyscypliny sportowe przypominające w swej formie współczesny boks. Przedmiotem mojego zainteresowania były przede wszystkim największe cywilizacje antyczne, czyli Egipt, Grecja i Rzym, a także Daleki Wschód. Ponadto, dowiodłam, mimo powszechnie panującemu przekonaniu, że w starożytności także kobiety zajmowały się kulturą fizyczną i brały udział w zawodach sportowych.
Drugi rozdział pracy jest dokumentacją rozwoju i przeobrażeń boksu nowożytnegoz uwzględnieniem podziału tej dyscypliny na boks zawodowy i amatorski. Opisałam najważniejsze zasady boksu, wyodrębniłam podział na kategorie wagowe. Przedstawiłam także po krótce najistotniejsze federacje i stowarzyszenia boksu zawodowego oraz amatorskiego. Ponadto, starałam się usystematyzować historię boksu w Polsce oraz opisać udziały reprezentantów naszego kraju w igrzyskach olimpijskich. W rozdziale tym zajęłam się także boksem kobiecym opisując jego początki oraz obecny kształt.
Rozdział trzeci zatytułowany Nagrody, popularność mistrzów świata oraz olimpijczyków porusza tematykę zawodów sportowych od strony gratyfikacji oraz towarzyszącej sukcesom popularności od starożytności po współczesność. Przedstawiłam także sylwetki najsłynniejszych polskich bokserów i bokserek.
Kolejny, czwarty rozdział to dokumentacja sportowej kariery Karoliny Michalczuk, najbardziej utytułowanej polskiej pięściarki amatorki.
Ostatni rozdział poświęciłam analizie wizerunku i medialnej wartości Karoliny Michalczuk w oparciu o analizowane materiały oraz wiedzę własną. Starałam się przeanalizować język prasy i portali internetowych zamieszczających na swych stronach artykuły na temat Karoliny Michalczuk i jej perspektyw na igrzyskach olimpijskichw Londynie w 2012 r. koronujących karierę każdego zawodnika uprawiającego sport amatorski. Przedstawiłam także zdanie poszczególnych dziennikarzy na temat utytułowanej.
Wkrótce zamieścimy obszerne fragmenty pracy magisterskiej Justyny Skubis, a także rozmowę z autorką.