Wieczorne napady głodu mogą mieć różne nasilenie i różne skutki. Charakterystycznym zjawiskiem jest fakt, że pragnienie sięgnięcia po coś do zjedzenia pojawia się nie w ciągu dnia, a w godzinach wieczornych. Dla osób dbających o zdrowie i przywiązujących wagę do sylwetki, a zwłaszcza odchudzających się jest to naprawdę duży i trudny do rozwiązania problem. Najczęstszą przyczyną wieczornych napadów głodu jest za małe spożycie energii w ciąg dnia. Problem ten dotyka osoby, które przez większą część doby po prostu się głodzą, mają zbyt restrykcyjną dietę lub nie dbają o to, żeby posiłki były zaopatrzone w odpowiednią energię.
W takich wypadkach w godzinach wieczornych organizm próbuje skompensować sobie kaloryczne braki, a że czasu jest mało a deficyt – spory, pojawia się przesadnie silna potrzeba... jedzenia. Trzeba pamiętać zatem o odpowiednim ułożeniu diety, która będzie dopasowana do indywidualnych potrzeb i możliwości. Niekiedy też zdarza się tak, że wieczorne napady głodu nie są powiązane ze zbyt niskim spożyciem energii ogółem, a z niewłaściwym doborem pokarmów. Warto wiedzieć, że produkty żywnościowe różnią się pomiędzy sobą tym jak ich konsumpcja wpływa na uczucie sytości. Wysoko przetworzona żywność zazwyczaj na krótko tłumi uczucie głodu. Po jej spożyciu szybko stajemy się głodni. Jeżeli potrzeba jedzenia nie zostanie zaspokojona dochodzi do wieczornego głodu. Należy więc położyć odpowiedni nacisk na jakościowy dobór pokarmów tak, by podstawę diety stanowiły produkty nisko przetworzone, które charakteryzują się wysoką zawartością odżywczą.
Kolejną przyczyną napadu wieczornego głodu może być stres. Wiąże się z tym silna potrzeba i konieczność "rozładowania napięć dnia codziennego". Stres towarzyszący w pracy może doprowadzać do zaburzenia funkcjonowania mechanizmów odpowiedzialnych za kontrolę łaknienia. Nieraz skutkuje to natychmiastową potrzebą jedzenia lub uczucie głodu pojawia się z opóźnieniem w porze wieczornej. Nie jest to łatwy problem do rozwiązania, ale są skuteczne sposoby na to by radzić sobie z nadmiarem stresu. Kluczami do sukcesu są umiejętności organizowania sobie czasu pracy i asertywność. Duże znaczenie ma też zdolność rozładowywania napięć, na przykład przez relaks lub odpoczynek. Wieczorne podjadanie może mieć różne podłoże, ale z każdym z nich można sobie poradzić. Jeśli macie problem z nocnym opychaniem się należy znaleźć przyczynę i odpowiedni sposób na rozwiązanie problemu. Możecie również zwrócić się z pomocą do klubowych trenerów, którzy na pewno spróbują Wam pomóc.
Komentarze
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.