Bardzo łatwo nadwyżkę kaloryczną można złapać przez podjadanie. Drobne przekąski wyglądają bardzo niewinnie, kiedy są podjadane przez większą część dnia. Może być to spowodowane tym, że bazowe posiłki (śniadanie, obiad, kolacja) charakteryzują się niską wartością odżywczą. Już po kilku chwilach od zjedzenia śniadania czujemy się głodni. Sięgamy wtedy po batonika lub ciastko, które posiada bardzo mierne właściwości sycące. Najlepiej zasięgnąć porady dietetyka, bądź wykwalifikowanego trenera, który pomoże Wam w ułożeniu odpowiedniej diety z posiłkami o odpowiednich wartościach odżywczych.
Jedzenie w pośpiechu z braku czasu może mieć negatywne skutki dla naszego organizmu. Przede wszystkim negatywnie wpływa na przebieg trawienia i wzrost wystąpienia wzdęć, gazów i innych komplikacji z przewodu pokarmowego. Szybkie jedzenie sprzyja też przyjmowaniu dużej ilości pokarmu. Dlaczego? Bo wiąże się to z upośledzeniem funkcjonowania łaknienia. Mózg nie nadąża z oceną tego czy ilość składników odżywczych jest już wystarczająca dla naszego organizmu. Efektem jest to, że jemy więcej niż potrzebujemy, a co za tym idzie wzrasta masa naszego ciała najczęściej w postaci tkanki tłuszczowej. Więc... jedz wolniej i starannie przeżuwaj każdy kęs. !!
Jedzenie w trakcie oglądania telewizji chociaż jest przyjemne, może okazać się mało korzystne dla naszego organizm. Jeśli podczas oglądania filmu będziemy jeść obiad czy kolację, nie będziemy skupieni na jedzeniu, a także na kontroli spożytego pokarmu. Nie zarejestrujemy też faktu, że jesteśmy już najedzeni i będziemy jeść dalej, mimo, że nasz organizm będzie już syty. Tym bardziej jest to niebezpieczne, kiedy sięgamy po wysokokaloryczne pokarmy. Jeśli zauważycie coś podobnego u siebie - zmieńcie to. Być może to jeden z powodów, przez który ciężko jest wam zredukować nadmiar tkanki tłuszczowej.
Komentarze
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.