Ten rodzaj białka polecany jest zarówno kobietom jak i mężczyznom w każdym wieku, a największe korzyści są wtedy, kiedy mamy większe zapotrzebowanie na białko w diecie. Są to najczęściej kulturyści, ciężarowcy i wszyscy zwolennicy ćwiczeń siłowych jak i fitness. Białko serwatkowe otrzymuje się z serwatki, która jest produktem ubocznym podczas procesu wytwarzania sera. Żeby powstało białko serwatkowe w formie sproszkowanej, należy poddać serwatkę pewnym procesom fizycznym. Ultrafiltracja powoduje likwidację tłuszczu i laktozy. W ten sposób powstaje koncentrat białka serwatki, który poddaje się kolejnemu procesowi, w którym usuwa się pozostałości laktozy i cukrów. Żeby białko było w pełni gotowe, należy poddać je sproszkowaniu - suszeniu rozpryskowemu. W zależności od efektu końcowego, producenci dodają różnego rodzaju substancje smakowe, zapachowe i kolorystyczne.
Wyróżniamy 3 rodzaje białek serwatkowych: koncentrat białka (WPC) - ok 80% białka w produkcie, izolat białka (WPI) - forma ulepszona, oczyszczona z laktozy i tłuszczu i hydrolizat białka serwatkowego (WPH) - charakteryzuje się bardzo dobrą wchłanialnością. Białko serwatkowe dostarcza nie tylko podstawowych aminokwasów, ale też pomaga w naprawie i odbudowie mięśni. Jest szybko trawione i ma właściwości antykataboliczne. Bardzo dużą zaletą też jest bardzo szybki i łatwy sposób przygotowania.
Czy to dobry produkt dla tych, którzy nie tolerują laktozy? Najlepiej jest skonsultować to z lekarzem, który rozwieje wszelkie wątpliwości. Jednak w izolacie i hydrolizacie białka serwatkowego są znikome ilości laktozy (0,5g na porcję). Taka ilość w większości przypadków nie musi spowodować żadnych negatywnych skutków ubocznych.
Komentarze
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.