Skoro wszystkie rodzaje kreatyny mają takie samo działanie to czym się różnią? Firmą, ceną, dodatkami zawartymi w składzie oraz wielkością cząsteczek kreatyny. Te najtańsze – monohydraty, zawierają w składzie czysty monohydrat. Najtańszy wcale nie oznacza najgorszego. Każdy, kto stosował suplementację z monohydratem kreatyny, razem z odpowiednią dietą, może na pewno pochwalić się mniejszym lub większym wzrostem siły i masy mięśniowej. Dodatki w formie tlenku azotu - spotykane w stakach przed oraz po treningowych mają za zadanie poprawić wyniki suplementacji kreatyną.
Najbardziej znane formy kreatyny to:
- Monohydrat kreatyny, który jest bardzo korzystny patrząc na koszty. Większość współczesnych monohydratów są mikronizowane, co powoduję że cząsteczki są 20razy mniejsze. Prawidłowe stosowanie nie powinno wiązać się z jelitowymi skutkami ubocznymi. W teorii zaleca się zażywanie 5 – 10 gram dziennie wraz z węglowodanami prostymi.
- Jabłczan kreatyny, to dosyć popularna forma, która nie powoduje aż takiej retencji wody co monohydrat. Jest to związek wykonany z kreatyny i kwasu jabłkowego. Dzięki temu jest lepiej rozpuszczalny w wodzie, co ma wpływ na zmniejszenie dolegliwości żołądkowych. Poza tym kwas jabłkowy przyczynia się do skutecznego oddziaływania na cykl odnowy ATP w komórkach mięśniowych.
- Ester etylowy kreatyny, to dosyć nowa forma kreatyny, mocno popularna w USA. Do standardowej formy kreatyny dołączono ester, który powinien przyczynić się do szybszego wchłaniania w komórkach mięśniowych. Jednak w stosunku do standardowego monohydratu ta odmiana wypada znacznie gorzej. Po spożyciu, estry kreatyny są łatwo przekształcane w formę kreatyniny – produkt uboczny.
- Staki kreatynowe to połączenie kilku form kreatyny z innymi związkami, które mają na celu poprawę jakości treningu. W zależności od producenta w składzie jest kilka różnych odmian kreatyny. Ponadto, poza kilkoma formami kreatyny, stak kreatynowy przed treningowy jest uzupełniony dodatkami w formie tlenku azotu, takimi jak: arginina, beta alanina, cytrulina itp., które bardzo dobrze wpływają na siłę. Takie połączenie daje bardzo dobre rezultaty.
- Staki kreatynowe potreningowe, to takie, które poza standardową dawką kilku rodzajów kreatyny i dodatkami tlenku azotu zawierają też dodatki w formie węglowodanów, BCAA i glutaminy. Takie rozwiązanie zapewnia regenerację organizmu i dostarczenie wszystkich niezbędnych wartości odżywczych po wyczerpującym treningu. Jednak takie połączenia suplementu będą droższe od standardowej formy kreatyny.
Komentarze
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.