W miesiącu:32003
Ogólnie:5965165

5

niedziela, 05, maj 2024 12:28

Po raz pierwszy w historii rankingu BOKSER.ORG TOP 100, klasyfikacji najlepszych pięściarzy amatorów w Polsce znalazło się aż trzech zawodników Klubu Sportowego Paco! Z naszych bokserów najwyżej, na piątym miejscu w kategorii do 81 kg został sklasyfikowany Mateusz Gątnicki, brązowy medalista ubiegłorocznych Młodzieżowych Mistrzostw Polski (w walce o finał przegrał z późniejszym mistrzem Igorem Jakubowskim, drugim zawodnikiem w rankingu). Ósme miejsce w kategorii +91 kg zajął Krzysztof Kosela, a dziesiąte w kat. 49 kg Karol Judin, nasz mistrz Polski Juniorów 2012 z Leszna.

BOKSER.ORG TOP 100  (kategorie w których znaleźli się zawodnicy Paco z uzasadnieniem wyboru przez redakcję bokser.org)
49 kg
Naturalnym liderem najlżejszej kategorii, po przejściu do grona zawodowców tegorocznego Mistrza Polski, Łukasza Maszczyka, jest srebrny medalista poznańskiego czempionatu, Dawid Jagodziński. Dla 19-latka z Inowrocławia nie był to bynajmniej najlepszy rok w karierze - przegrał w ciągu niego trzy walki, ale tylko jedną (z Maszczykiem) w limicie kategorii 49 kg. Dwie tegoroczne wędrówki Dawida do wagi z limitem 52 i 56 kg skutkowały porażkami i jeśli filigranowy pięściarz chce w przyszłości odnosić międzynarodowe sukcesy raczej nie powinny mieć miejsca. Do wspomnianych sukcesów potrzebne są oczywiście pojedynki z zagranicznymi rywalami, a tych Jagodziński miał zaledwie ...dwie (dla porównania w 2010 i 2011 stoczył po 7 takich walk). Na drugim miejscu klasyfikuję Wojciecha Peryta, znanego i cenionego kick-boksera, którego również w ciągu roku pokonał tylko Maszczyk. Dalej wątpliwości nie budzi jedynie trzecia pozycja Arkadiusza Lubomskiego, który był dość aktywny i przegrywał jedynie z Jagodzińskim i Perytem. Zawodnicy z miejsc 4-9 swoim poziomem nie dają większej nadziei na to, by w przyszłym roku zagrozić czołówce. Zamykający zestawienie Karol Judin znalazł się tam na kredyt, gdyż z seniorami nie rywalizował, jakkolwiek niewykluczone, że już teraz mógłby pokonać niektórych zawodników (od Suraża w dół listy) sklasyfikowanych wyżej od niego.

81 kg
Mateusz Tryc startami w lidze WSB w limicie 73 kg dał wyraźną zapowiedź tego, że w przyszłym sezonie walczyć będzie w wadze średniej. Czy to rzeczywiście dobry pomysł dowiemy się za kilka miesięcy. W zestawieniu za rok miniony zawodnik Feniksa Warszawa lideruje najlepszym „półciężkim”, mimo iż w ciągu roku przegrywał z zajmującymi kolejne lokaty Igorem Jakubowskim i Krzysztofem Sadłoniem.  Mateuszowi przez cały rok ufali jednak trenerzy kadry narodowej, w której stoczył 8 międzynarodowych walk. Wygrał 3 z nich, zostawiając w ringu zawsze wiele zdrowia, ambitnie walcząc do ostatniego gongu, jak choćby w Trabzonie. Na drugim miejscu klasyfikuję Igora Jakubowskiego, który wrócił do boksu po poważnej kontuzji, zdobywając podczas Mistrzostw Polski Seniorów w Poznaniu  brązowy medal. Liczący 20 lat zawodnik PKB przegrał w limicie 81 kg tylko jeden pojedynek (z Trycem), dzielnie walcząc w wadze ciężkiej podczas syberyjskiego turnieju w Bojarijsku, gdzie wygrał z Litwinem Eugenijusem Tutkusem. Sytuacja Sadłonia jako żywo przypomina przypadek Burzyńskiego z wagi do 56 kg. Mistrz Polski mógłby rywalizować o miejsce w kadrze narodowej, gdyby …w ogóle boksował. W ub. roku Krzysztofa widzieliśmy niestety tylko podczas Mistrzostw Polski. Również mało aktywny był Mateusz Górowski z Nowego Sącza. Zawodnicy sklasyfikowani między 5 a 10 lokatą prezentują podobny poziom i każdy z nich może pokonać każdego.

+91 kg
Sklasyfikowanie Patryka Brzeskiego na pierwszym miejscu rankingu za rok 2012, tuż przed Michałem Olasiem, być może dla niektórych jest zaskoczeniem. Gdy jednak prześledzimy wyniki osiągnięte w ciągu minionych 12 miesięcy przez obu zawodników ekipy Hussars Poland, na miano lidera najcięższej kategorii bardziej zasłużył sobie zawodnik z Nowego Dworu Mazowieckiego. Na krajowym ringu Patryk przegrał jedynie z Marcinem Rekowskim, który boksuje już jako profesjonał, pokonując niemal wszystkich pozostałych zawodników z czołówki. Wszystkich poza …Olasiem, który nie dojechał na Mistrzostwa Polski do Poznania, a w ciągu całego roku stoczył 8 walk (wszystkie z zagranicznymi rywalami), przegrywając 4 pojedynki i raz remisując. Gdyby Michał pokonał na Torwarze mocnego Algierczyka Chouaiba Boloudinatsa byłby liderem naszego rankingu. Stało się inaczej. Tuż za kadrowiczami klasyfikuję solidnego Arkadiusza Toborka z Mysłowic, który dwa razy pokonał młodego Marcina Śnitko, od którego oczekiwaliśmy lepszych walk, niż te, które zaprezentował w ciągu roku. Zawodnika z Elbląga wyprzedzili także Tomasz Duszak i Artur Wichrowski, a niewiele ustępował mu Roger Hryniuk.
1. Patryk Brzeski (1991) Champion Nowy Dwór Maz.