Logowanie

Kurs Trenera

Paco Power

Licznik Odwiedzin

Dzisiaj:5092
Wczoraj:6271
W tygodniu:42859
W miesiącu:128412
Ogólnie:6061574

Kto jest online

4
Online

sobota, 18, maj 2024 19:26

Produkty na Allegro

Nasz kanał filmowy

KS PACO

GH Twierdza Zamość

PACO Warszawa

Taniesuple.org

PACOPOWER

Promowane produkty

PACO POWER Multi-Vitamin

PACO POWER Multi-Vitamin

Karta Dużej Rodziny

Lubelska Karta Seniora





LUBIKA





Wraz z końcem lata przychodzi nam pożegnać świeże, młode warzywa :( Nie uraczymy już fasolki szparagowej, bobu ( achhh... tego mi będzie brakowało najbardziej), młodej marchewki czy pomidorów. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy skazani na mrożonki. Jesień przynosi nam bowiem nowe, ciekawe warzywa, kuszące bogactwem smaków i kolorów. Zawierają mnóstwo witamin i nadają się nie tylko do jedzenia na surowo, ale też do przetwarzania. Na jakie warzywa sezonowe warto zwrócić uwagę jesienną porą?

 

1. Warzywa dyniowate (dynia, cukinia, patisony i kabaczki) – są lekkostrawne i niskokaloryczne. Stanowią bardzo bogate źródło witaminy C oraz witamin z grupy B, w tym kwasu foliowego – szczególnie istotnego w diecie ciężarnych kobiet. Kwas foliowy zapewnia prawidłowy rozwój układu nerwowego płodu. Dynia obfituje w potas, wapń, żelazo i pektyny. Odkwasza organizm i pobudza system odpornościowy do działania. Jadalne nasiona dyni zawierają ponadto cynk, selen, mangan, witaminę E oraz lecytynę. Dostarczają dużych ilości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych i fitosteroli. Składniki te zapobiegają odkładaniu się cholesterolu w naczyniach krwionośnych, dzięki czemu przeciwdziałają miażdżycy.

Cukinia jest bogata w karoten, potas i wapń oraz witaminy: C, B1, B2, PP. Podobnie jak dynia, odkwasza organizm i usprawnia proces trawienia.

Patison jest warzywem nieco zapomnianym w Polsce. Warto jednak po niego sięgnąć, ma bowiem bardzo delikatny smak, a ponadto zawiera duże ilości składników mineralnych (głównie potasu) oraz witaminy C.

Kabaczek z kolei nie ma zbyt wielkich wartości odżywczych, niemniej doceniany jest za oryginalny smak. Poprawia perystaltykę jelit i odkwasza organizm. Ze względu na niską kaloryczność warzywa dyniowate są szczególnie polecane osobom cierpiącym na nadwagę i nadciśnienie. Można z nich przyrządzać zupy, placki, surówki i sałatki. Cukinia jest świetnym dodatkiem do gulaszu czy leczo, patisony są idealne do nadziewania farszem, z dyni natomiast przygotujemy pyszne puree. Kabaczek sprawdzi się w zupach i deserach.

2. Buraki – mają mnóstwo witaminy C oraz witamin z grupy B (B1, B2, B3, B4, B5, B6, B12). Pomagają walczyć z wirusami, poprawiają pamięć i koncentrację. Dzięki wysokiej zawartości potasu i magnezu obniżają ciśnienie krwi oraz regulują pracę nerek. Buraki obfitują w antocyjany, które hamują działanie wolnych rodników, odpowiedzialnych za przedwczesne starzenie się organizmu oraz rozwój komórek nowotworowych. Ponadto są źródłem tak ważnego dla zdrowia matki i płodu kwasu foliowego. Bogactwo żelaza wspomaga leczenie anemii i niedokrwistości.

Z buraków przyrządzimy zupy, sałatki, nalewki, a także sok.

3. Warzywa kapustne (kapusta, kalafior, brokuł, brukselka, kalarepa, rzepa, jarmuż) – zawierają szereg witamin: A, C, E, witaminy z grupy B oraz składniki mineralne: karoten, potas, wapń. Podobnie jak w burakach, znajdziemy w nich sporo antocyjanów eliminujących wolne rodniki. Takie samo działanie wykazują: zawarta w kapuście włoskiej i brukselce luteina oraz obecny w brokułach sulforafan.

Warzywa kapustne są ciekawym dodatkiem do sałatek, zapiekanek i zup. Można je spożywać podpieczone lub grillowane.

4. Papryka – obfituje w beta-karoten, potas, wapń, a także witaminy: C, A i E, będące podstawowymi przeciwutleniaczami. Zwalczając wolne rodniki, opóźniają procesy starzenia organizmu, a także wspomagają profilaktykę przeciwnowotworową. Papryka obniża ciśnienie tętnicze oraz wspiera organizm w walce z chorobami układu krążenia. Dzięki zawartości substancji fitoaktywnych działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, a ponadto poprawia pracę układu immunologicznego. Ostre odmiany papryki zawierają kapsaicynę – substancję wykorzystywaną w leczeniu nerwobólów. Paprykę można stosować jako dodatek do sałatek, zup lub zapiekanek. Doskonale smakuje też faszerowana różnego rodzaju kaszami oraz innymi warzywami.

W sumie nie jest tak źle ;) i te warzywka są smaczne :)

Komentarze   

#3 brat józef 2016-08-26 19:09
moja spiżarnia na jesieni pęka w szwach
#2 małolat 2016-08-26 18:56
dobrze ze babcia pikle robi
#1 Khan 2016-08-26 14:23
jesień kojarzy mi się głównie z dynią :) bardzo lubię rozgrzewającą zupkę dyniową z imbirem

Zaloguj się, by móc komentować

Nasz Sklep on-line



 









Partnerzy





Zadanie w zakresie wspierania i upowszechniania kultury fizycznej realizowane jest przy pomocy finansowej Miasta Lublin

























 


















OFERTA WYNAJMU

Gościmy

Odwiedza nas 290 gości oraz 0 użytkowników.

Dawne Kino

Paco Zana 72

Spot PACO

Spot sklepu PACO

Kluby Sportowe PACO