Jak to działa ?
 
Przesuwając ciało po piankowym rollerze, uzyskujesz podobny efekt, jak w czasie masażu mięśniowo-powięziowego (powięź to elastyczna błona otaczająca tkanki, będąca równie ważnym elementem aparatu ruchu jak mięśnie). Dobrze działa także na tzw. punkty spustowe, czyli miejsca silnego napięcia. Spięcie powoduje zaburzenie ruchu okolicznych mięśni i stawów, a w efekcie ból i przeciążenie. Dodatkowo rolowanie wzmacnia ciało, ułatwiając bezpieczne wykonywanie codziennych czynności.
 
Zalety rolowania : 
 
- Przyśpiesza regenerację mięśni nadwyrężonych wysiłkiem sportowym.
 
- Zmniejsza codzienny ból kończyn lub pleców.
 
- Poprawia ukrwienie mięśni, polepsza krążenie krwi.
 
- Odpręża i relaksuje.
 
- Pomaga redukować cellulit.
 
- Zapobiega kontuzjom.
 
- Zwiększa zakres ruchomości w stawach.
 
- Wzmacnia mięśnie całego ciała.
 
 
Czym się masować ?
 
Do wyboru mamy cały asortyment przyborów. Warto zainwestować w wałek dobrej jakości, bo najtańsze często szybko rozpadają się i odkształcają, nie spełniając już swojej funkcji. Przed zakupem należy dobrze dopasować wałek do swoich potrzeb. 
 
Duży roller : Służy do masażu całego ciała oraz treningu wzmacniającego. Im twardszy, tym mocniej działa. Na początek zwykle dobrze sprawdza się „medium”. Najtwardsze zalecane są osobom, które mają już doświadczenie w rolowaniu lub są bardzo umięśnione i pospinane. Miękkie będą dobrym wyborem dla ludzi szczupłych i delikatnych. Najlepiej po prostu wypróbować kilka modeli i sprawdzić, który stopień twardości będzie najlepszy. Masaż powinien boleć, ale nie może być katorgą. W sklepach są też wałki z wypustkami i „bieżnikiem”, poprawiające ukrwienia i docierające do punktów spustowych. Bardzo długie rollery, dostępne czasem w sklepach, są mało przydatne.
 
Piłki lacrosse : Służą do masażu punktowego. Umożliwiają np. dotarcie do mięśni piersiowych (kładziemy się wtedy na brzuchu, dociskając kulkę do podłogi klatką piersiową), co jest niemożliwe w przypadku dużego rollera. Lepiej też dostosowują się do nierówności i dobrze sprawdzają się w trudniej dostępnych miejscach, jak okolice stawów. W sklepach są też połączone ze sobą podwójne kule różnej wielkości, idealnie dostosowane do masażu okolic kręgosłupa.
 
Minirolki : Ciekawym rozwiązaniem są małe roleczki, którymi można wymasować np. stopę. To bardzo dobry sprzęt dla biegaczy i osób, które w pracy dużo chodzą lub stoją. Małą rolką można także wymasować niektóre drobniejsze czy trudniej dostępne mięśnie (np. przedramię).
 
Jak się masować ?

Jeśli uprawiasz sport, możesz to robić przed treningiem: na rozgrzewkę i rozruszanie mięśni. To przydatne, np. jeżeli planujesz trening z ciężarami lub szybkościowy w bieganiu.Po treningu rolowanie pomaga się odprężyć i przyśpiesza regenerację mięśni. Można się także masować niezależnie od aktywności sportowej, np. wieczorem w domu. Czas masowania jednego mięśnia nie powinien być dłuższy niż 3 minuty.

Najczęściej masowane rejony to: 
- plecy,
- łydki,
- mięśnie czworogłowe,
- pośladki,
- mięśnie piersiowe.
 
Jeżeli ból jest bardzo duży, nie kontynuuj masażu i skonsultuj się z fizjoterapeutą.

Jak widać, rolowanie jest bardzo proste, a efekty jego stosowania widać już po kilku sesjach. Warto stosować automasaż niezależnie od tego, czy jest się aktywnym sportowcem czy prowadzi siedzący tryb życia.