Logowanie

Kurs Trenera

Paco Power

Licznik Odwiedzin

Dzisiaj:3950
Wczoraj:7422
W tygodniu:32951
W miesiącu:167484
Ogólnie:5720120

Kto jest online

4
Online

piątek, 29, marzec 2024 11:27

Produkty na Allegro

Nasz kanał filmowy

KS PACO

GH Twierdza Zamość

PACO Warszawa

Taniesuple.org

PACOPOWER

Promowane produkty

PACO POWER Multi-Vitamin

PACO POWER Multi-Vitamin

Karta Dużej Rodziny

Lubelska Karta Seniora





LUBIKA





Niejednokrotnie na treningu jesteśmy jak polujące zwierze – zwarci, skoncentrowani, skupieni na każdym ruchu, a kiedy przychodzi odpowiedni moment dajemy z siebie wszystko. Czasem zdarza się jednak, że to nie wystarczy – dostajemy zadyszek z niewiadomych powodów, nie możemy tez wycisnąć z siebie więcej, ponieważ.. źle oddychamy!

 

 

 

 

 

Nawet osoby z długim stażem czy to na siłowni czy na zajęciach fitness potrafią nie zwracać na to uwagi. Prawidłowego wdechu i wydechu przy ćwiczeniach uczeni byliśmy już od najmłodszych lat, bo kto z nas nie słyszał w podstawówce komend 'Wdech! I wydech!' przy przysiadach, pajacykach czy 'wspięciach na palce do nieba' ; ) Jedni jednak na siłowni skupiają się na ciężarze i technice wykonywanych powtórzeń, inni na tym, aby poderwać hantel odpowiednim mięśniem 'żeby weszło', na aerobiku zaś na dobrym tempie... Często słyszeliśmy wiele opinii na temat techniki oddechu, zwłaszcza w przypadku joggingu. Każdy jednak rodzaj treningu rządzi się swoimi 'oddechowymi prawami'.

Podczas długich biegów czy sesji na orbitreku lub rowerku bardzo ważne jest rozluźnienie naszych naczyń krwionośnych dla utrzymania dobrej formy. Dzieje się to na skutek podnoszenia się poziomu tlenku azotu, w którym pomaga stały i równomierny oddech. Koncentracja na tym czynniku treningu nie jest łatwa, ale w przypadku cardio bardzo zalecana, ponieważ nie myśli się wtedy o upływających sekundach, kilometrach czy krokach, a przyniesie korzyści dla naszych możliwości. Warto jest wprowadzić system oddychania, który polegał będzie na wdychaniu powietrza przez 2 sekundy, a następnie wydychaniu go przez 3 sekundy. Spróbuj i wyciśnij z siebie więcej; )

Ćwiczenia, które polegają na bardzo energicznych i gwałtownych ruchach także możemy sobie ułatwić. Wskakiwanie na step, pudło, przeskakiwanie przeszkód i ogólny trening plyometryczny może być o wiele sprawniejszy dzięki oddechowi, ze względu na stabilizację ciała i jego prawidłową pozycję w chwili wstrzymania oddechu. Dobrym sposobem jest robienie tego właśnie wtedy, kiedy mamy z powrotem dotknąć podłoża, z którego się wybijaliśmy lub za naszą przeszkodą. Gwarantuje to ładniejsze i bardziej efektowne wykonanie powtórzenia, a przede wszystkim bezpieczniejsze w kwestii powstawania kontuzji!

W treningu siłowym kwestia oddechu przychodzi w pewien sposób naturalnie. Nawet, jeśli nie dostaniemy wskazówek co do tego jak sterować naszym oddechem, większość osób automatycznie wejdzie w rytm, ponieważ jest on w pewien sposób naturalny i od razu orientujemy się, że zdecydowanie pomaga nam w walce z ciężarem. Wdech bierzemy w fazie powtórzenia, która wymaga od nas mniej wysiłku, jest mniej forsowna, wydychamy zaś powietrze w momencie części bardziej wymagającej. Z reguły wygląda to w taki sposób, ze pomiędzy wdechem, a następnie wydechem ma miejsce chwilowe wstrzymanie powietrza. Nie jest to niestety sposób polecany dla osób z problemami z ciśnieniem, ponieważ znacznie je to podwyższa. Ta metoda pozwala jednak zdecydowanie zachować odpowiednią posturę i wzmocnić mięśnie tułowia. Warto też pamiętać, że pobieranie powietrza nosem, a wypuszczanie ustami jest dobre w przypadku ćwiczeń cardio czy wytrzymałościowych, a także treningu siłowym, lecz na mniejsze partie mięśniowe. W przypadku dużych – warto pobierać powietrze ustami, aby dostarczyć go jak najwięcej w czasie powtórzenia. Większa ilość dostarczana tą drogą do płuc = większa ilość dostarczana do mięśni. Kwestia ta jest wręcz obowiązkowa np. w przypadku problemów z przegrodą nosa.

Po każdym treningu warto pamiętać o rozciąganiu i powtarzać to będę ile można. W trakcie tych ćwiczeń warto pamiętać o relaksacji naszych mięśni dzięki głębokim wdechom. Wydech powinien mieć naturalne dla Ciebie tempo. Podobnie sprawa ma się podczas odpoczynków między seriami. W tym przypadku warto by było także popracować nad oddychaniem przeponą i przyzwyczajeniu się do niego, ponieważ może znacznie ułatwić nam sprawę i poprawić efekty.

Istnieją również ćwiczenia, przy których oddychanie nie ma specjalnego znaczenia poza tym, aby było równomierne.

Myślę więc, że warto czasem przypomnieć tak z pozoru prostą metodę poprawienia swoich wyników; )

 

Zaloguj się, by móc komentować

Nasz Sklep on-line



 









Partnerzy





Zadanie w zakresie wspierania i upowszechniania kultury fizycznej realizowane jest przy pomocy finansowej Miasta Lublin

























 


















OFERTA WYNAJMU

Gościmy

Odwiedza nas 380 gości oraz 0 użytkowników.

Dawne Kino

Paco Zana 72

Spot PACO

Spot sklepu PACO

Kluby Sportowe PACO