W każdej kategorii do startu stanęło 8 zawodników z terenu całej Polski.
W sobotnie, słoneczne popołudnie, na terenie Centrum Rozrywki Gemini w Gdyni ośmiu siłaczy na rękę w kategorii do 63 kg ((Christian Rieger, Tomasz Szewczyk, Dawid Graczyk, Michał Gołuch, Mateusz Kwiatkowski, Mateusz Wyrwa, Kamil Pachla i Dawid Bartosiewicz) oraz w kategorii do 86 kg (Konrad Gaca, Emil Wojtyra, Marcin Laskowski, Mariusz Grochowski, Lucjan Fudała, Marcin Lachowicz, Marcin Sarnowski, Zbigniew Bielicki) walczyło w systemie każdy z każdym o cenne punkty oraz tytuł najlepszego z najlepszych tej edycji ligi. A ci, którzy nie mogli oglądać na żywo tych niezapomnianych pojedynków, niech żałują, bo tak naprawdę było na co popatrzeć.
Kategoria do 63 kg.
Jak w każdej, kolejnej edycji do rywalizacji stanęło trzech nowych siłaczy. Tutaj swoich sił próbowali Dawid Graczyk i Dawid Bartosiewicz z Choszczna oraz Mateusz Kwiatkowski z Wisły. Kolejnych, pięciu zawodników, mogliśmy już oglądać w poprzedniej, drugiej z kolei edycji ligi. Bo to właśnie oni zdobyli największą ilość punktów i tym samym wywalczyli sobie dalszy start w polskiej lidze.
W tej kategorii, każdy pojedynek (czy to na lewą, czy na prawą rękę) był bardzo zacięty i przesiąknięty znajomością technik siłowania na ręce. Nic w tym dziwnego, przecież to Zawodowa Liga Armwrestlingowa. Wśród tych prawdziwe polskich zawodowców najlepszym okazał się debiutant ligi, na co dzień startujący w kategorii juniorów – Dawid Bartosiewicz . Zdobył on największą liczbę punktów (suma lewej i prawej ręki), co dało mu pierwsze miejsce na podium III edycji ligi. Szkoda tylko, że start tego zawodnika zaczął się dopiero od tej edycji. Ale niestety Dawid do tej pory leczył kontuzje łokcia, której nabawił się podczas startu na tegorocznych Mistrzostwach Polski. Ostatecznie, w końcowej klasyfikacji (suma trzech edycji) Dawid zajmuje dopiero siódmą lokatę. Miłym zaskoczeniem był tez dobry start Christiana Riegera, który po sumie dwóch rąk zajął miejsce drugie. Wszyscy wiedzą, że Christian to Mistrz Polski na rękę lewą. Dlatego też, na tą rękę był niezwyciężony. Tak wysokie miejsce w klasyfikacji końcowej pomógł mu udany start na rękę prawą. Co prawda nie wygrał wszystkich pojedynków, ale od poprzedniej edycji swój wynik znacznie poprawił. Po trzech edycja, w klasyfikacji ogólnej Rieger skoczył na miejsce trzecie. Ostatnie miejsce medalowe tej edycji (miejsce trzecie) przypadło Tomaszowi Szewczykowi. Miejsce trzecie nie zagroziło jednak jego złotej pozycji medalowej w klasyfikacji ogólnej (po trzech edycjach).
Kategoria do 86 kg.
W tej kategorii (oprócz zakwalifikowanej z II edycji piątki zawodników) do startu też stanęło trzech nowych armwrestlertów: Marcin Sarnowski z Gdyni, Zbigniew Bielicki z Wołomina oraz Emil Wojtyra z Węgrowa. Tylko Emilowi udało się zakwalifikować do finałowej edycji ligi (czwarta pozycja w tej edycji ligi). Pozostała dwójka niestety uplasował się daleko poza pierwszą piątką. Dobre starty zaliczyli faworyci tej kategorii: Konrad Gaca z Bydgoszczy (miejsce III), junior - Lucjan Fudała (miejsce I) i Mariusz Grochowski (miejsce II) z Jaworzna. To właśnie Ci zawodnicy w klasyfikacji ogólnej (po trzech edycjach) zajmują miejsca medalowe (Gaca – I, Fudała – II, Grochowski – III).
Trzecią edycję ligi można zaliczyć do udanych. Znacznie poprawiło się sędziowanie tychże zawodów. Organizatorzy – polski przedstawiciel PAL: Firma Mazurenko Armwrestling Promotion – zapewnili, na żywo rejestrację kamerową łokci i na bieżąco weryfikowali poszczególne walki, wydając ostateczne wyniki pojedynków. W ten sposób w maksymalny sposób zostały wyeliminowane pomyłki sędziujących arbitrów.
A przed nami tylko finałowa, czwarta z kolei edycja ligi. 30 lipca 2005 roku, z cała pewnością dowiemy się kto jest najlepszym wśród polskich zawodowców w kategorii do 63 i do 86 kg.
Paweł Podlewski PAL
Więcej informacji: www.armpower.net .