Logowanie

Kurs Trenera

Paco Power

Karolina Michalczuk

Licznik Odwiedzin

Dzisiaj:231
Wczoraj:493
W tygodniu:3605
W miesiącu:2375
Ogólnie:4046077

Kto jest online

3
Online

niedziela, 05, lipiec 2020 12:52

Produkty na Allegro

Nasz kanał filmowy

KS PACO

GH Twierdza Zamość

PACO Warszawa

Taniesuple.org

PACOPOWER

Promowane produkty

PACO POWER Multi-Vitamin

PACO POWER Multi-Vitamin

Karta Dużej Rodziny

Lubelska Karta Seniora

Tłuszcze na ogół kojarzą się źle. Pierwsze skojarzenia to: niezdrowe i wysoko kaloryczne. Warto wiedzieć jednak o tym, że istnieją także zdrowie tłuszcze, które świetnie wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu, dodają mu energii, a nawet pomagają spalać tłuszcz zapasowy! Tak właśnie jest w przypadku min. oleju MCT, o który wielu z Was mogło dotąd nie słyszeć. W tym wpisie nieco bliżej przyjrzymy się jego właściwościom.

 Olej MCT - skąd się bierze

 

Olej MCT (Medium Chain Triglicerydes) to średniołańuchowe kwasy tłuszczowe o dość krótkich łańcuchach węglowych (6-10 atomów węgla), których źródła naturalne w przyrodzie są bardzo ograniczone, a głównymi z nich są: olej kokosowy, olej palmowy i nabiał. Olej MCT najczęściej stosowany jest w postaci suplementów diety.

 Olej MCT - właściwości

Te wyjątkowe kwasy tłuszczowe od dłuższego czasu sa badane przez naukowców . Badania wykazały że są one zużywane przez organizm przed innymi tłuszczami jako preferowane źródło energii, dzięki czemu mogą zwiększać spoczynkowy wydatek energetyczny po ich spożyciu. Inaczej są również metabolizowane. MCT nie potrzebują do trawienia i absorpcji enzymów takich jak żółć czy lipaza. Wchłaniają się natomiast bezpośrednio z przewodu pokarmowego do naczyń krwionośnych, przynosząc bardzo szybki zastrzyk energii bez obciążania przewodu pokarmowego. Niektóre badania na modelach zwierzęcych jak i na ludziach sugerują także, że odpowiednia podaż tłuszczów MCT może korzystnie wpływać na redukcje tkanki tłuszczowej trzewnej. Dzieje się tak ponieważ ich spożywanie wiąże się ze zwiększeniem termogenezy co skutecznie przyśpiesza metabolizm. Ponadto MCT wpływają na perystaltykę jelit w związku z czym wydłuża się czas przebywania jedzenia w przewodzie pokarmowy powodując dłuższe poczucie sytości i dłuższy czas wchłaniania wartości odżywczych.

Bardzo ważną właściwością MCT jest fakt iż nie wpływa on negatywnie na profil lipidowy krwi i nie zwiększa ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia. Często jest nawet wykorzystywany w medycynie, głównie w zwalczaniu dolegliwości układu pokarmowego i chorób związanych z niedożywieniem. Jako ciekawostkę warto dodać, że w tradycyjnych populacjach, gdzie spożycie kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha (olej kokosowy) było wysokie, jak np. u mieszkańców Kitawy, praktycznie nie notowano przypadków chorób układu krążenia o podłożu miażdżycowym. Warto także wspomnieć iż tłuszcze MCT mogą działać przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo.

Olej MCT - zastosowanie

Tłuszcze MCT będą świetnym rozwiązaniem dla osób szukających dobrego, szybkiego i nie powodującego poczucia ociężałości żródła energii. Doskonale sprawdzą się także podczas diet niskowęglowodanowych. Osoby chcące pozbyć się zbędnych kilogramów także powinny zainteresować się tłuszczami MCT.

 

Zaloguj się, by móc komentować

Nasz Sklep on-line 

Partnerzy

Zadanie w zakresie szkolenia sportowego realizowane jest przy pomocy finansowej Miasta Lublin OFERTA WYNAJMU

Gościmy

Odwiedza nas 697 gości oraz 0 użytkowników.

Dawne Kino

Paco Zana 72

Spot PACO

Spot sklepu PACO

Kluby Sportowe PACO