Aktywność fizyczna bardzo dobrze wpływa na kondycję i samopoczucie, jest też pomocna w przygotowaniach organizmu do porodu. Należy pamiętać o tym, że ćwiczyć można, kiedy kobieta, jak i dziecko czują się dobrze. Ważne jest słuchanie i odczytywanie sygnałów dawanych przez ciało i nie doprowadzenie organizmu do skrajnego wyczerpania. Wskazane są zatem ćwiczenia o umiarkowanej intensywności. Jeżeli istnieją jakiekolwiek wątpliwości, to należy skonsultować je z lekarzem prowadzącym.
Regularność ćwiczeń pozytywnie wpłynie na układ sercowo-naczyniowy, oddechowy oraz mięśniowy. Poprawia się też samopoczucie, relaksuje i odpręża. Słuchaj tego, co podpowiada twoje ciało. Nie doprowadzaj do zadyszki, kontroluj oddech, przerwij, gdy odczuwasz dyskomfort.
Jeśli przed ciążą nie ćwiczyłaś, to nie rzucaj się na głęboką wodę! Zacznij od nieobciążających spacerów, marsze, przejażdżki na rowerze, świetnie sprawdzi się lekka gimnastyka, np. pilates.W okresie ciąży wszystkie stawy i więzadła stają się bardziej elastyczne, gdyż hormony przygotowują organizm na poród. Miej to na uwadze i bądź ostrożna wykonując ćwiczenia rozciągające. Nie ćwicz, gdy jesteś wyczerpana, zmęczona. W żadnym wypadku nie wprowadzaj rygorystycznych diet odchudzających, unikaj niezdrowych, mocno przetworzonych produktów, i dbaj o to, by dostarczać organizmowi niezbędnych substancji odżywczych i odpowiednio się nawadniać. Pij dużo płynów, także w trakcie wysiłku. Jeśli nie jesteś pewna jaki rodzaj wysiłku fizycznego wybrać, skonsultuj się z lekarzem prowadzącym.
W pierwszym trymestrze ciąży należy unikać sportów, w których wykonuje się wiele skoków. Całkowicie wyeliminować należy te treningi, podczas których ciało narażone jest na wstrząsy, gwałtowne ruchy czy też istnieje ryzyko upadku. Jeżeli czujesz się nieswojo, czujesz dyskomfort, masz zawroty głowy, odczuwasz ból, jesteś chora to przerwij ćwiczenia i odwiedź lekarza, jeżeli objawy nie ustąpią.
Komentarze
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.