Dosyć często się słyszy, że łykanie kapsułek i tabletek szkodzi wątrobie lub stanowi dla niej spore obciążenie. Wiele osób decyduje się przez to na zakup preparatów w płynie lub proszku myśląc, że w ten sposób chroni swoje zdrowie. Hmmm.. więc jak to jest z tymi kapsułkami?
Ten pogląd wziął się przede wszystkim z farmakologii. Większość składników popularnych lektów, metabolizowana jest w wątrobie i może stanowić dla niej obciążenie. Bardzo często mają one postać kapsułki lub tabletki. Stąd myslenie wielu osób, że skoro leki działają na wątrobę obciążając ją, to suplementy działają tak samo.
Przede wszystkim należy sobie zdać sprawę z tego, że suplementy diety to nie leki. Niezależnie od formy podania, środki te zawierają substancje naturalnie występujące w pożywieniu lub inne związki naturalnego pochodzenia, które sa zgodne z prawem – są w stu procentach bezpieczne dla zdrowia. Z tego wynika, że nie mogą zaszkodzić naszemu zdrowiu jak i naszej wątrobie. Jeśli jednak okazałoby się, że stanowią obciążenie dla narządu, np. Jakieś zanieczyszczenie, to efekt wystepuje niezależnie od postaci suplementu.
Preparaty, które mają formę kapsułek opakowane są w otoczkę otrzymywaną z żelatyny. Można zaryzykować stwierdzenie, że zagrożenie dla wątroby jest podobne do tego jakie występuje w przypadku zjedzenia małej porcji galaretki. W przypadku tabletek zamiast żelatyny jest celuloza, która także problemem dla wątroby nie jest bo się nie wchłania z przewodu pokarmowego. Reasumując, suplementy, które występują w postaci tabletek czy kapsułek, nie powinny stanowić zagrożenia dla wątroby.
Komentarze
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.