Przede wszystkim nie należy się spieszyć. Mięśnie odzwyczajone od ćwiczeń można bardzo łatwo nadwyrężyć, gdy zafunduje się im zbyt intensywny i obciążający trening. Nieodpowiednie dawkowanie powtórzeń może przynieść nie tylko ból i nadmierne zmęczenie, ale również poważne kontuzje i urazy. Najlepiej jest więc zacząć od lekkich ćwiczeń i stopniowo zwiększać ich długość oraz intensywność. Pierwsze treningi powinny być nieco krótsze od tych, do których przywykłeś przed przerwą. Warto też zadbać o to, by były one jak najmniej obciążające i jak najbardziej przyjemne. Sięgnij więc po swoje ulubione formy i ćwiczenia – unikniesz w ten sposób nadmiernego zmęczenia i zniechęcenia do dalszych treningów. Zostaw też organizmowi nieco więcej czasu na regenerację – zrezygnuj z codziennych sesji na rzecz zwiększonych odstępów między kolejnymi ćwiczeniami.
Jeśli wcześniej miałeś w zwyczaju brać suplementy, warto chwilę wstrzymać się od powrotu do nich i potraktować przerwę jako detoks. Nie należy obciążać osłabionego organizmu odżywkami, lecz trzeba dać mu nieco czasu na przyzwyczajenie się do wznowionej aktywności. Powrót do suplementacji również powinien być stopniowy i ostrożny.
 
Podczas przerwy...
 
Jeśli przerwa w treningach jest spowodowana kontuzją lub chorobą, twoje możliwości fizyczne są znacznie ograniczone. Nie warto jednak wówczas zupełnie rezygnować z ruchu, lecz wybrać inną aktywność, która podtrzyma sprawność organizmu w czasie niedyspozycji. Wybierz ćwiczenia, które będą angażowały inne niż zwykle grupy mięśni lub zdecyduj się na dyscyplinę, która pomoże ci poprawić ogólną kondycję. W przypadku niemal każdej kontuzji można bowiem dobrać zestaw ćwiczeń, które pomogą w zachowaniu sprawności, a nie pogłębią urazu. Możesz wspomagać się kursami treningowymi , w których znajdziesz ciekawe i różnorodne propozycje. Jeśli jednak twoja niedyspozycja jest spowodowana chorobą, na przykład grypą, nie należy wracać do treningów zbyt wcześnie – forsowanie mocno osłabionego organizmu może znacznie wydłużyć okres powracania do zdrowia.
 
Nie zniechęcaj się !
 
Zdarza się, że zbyt szybkie i gwałtowne powrócenie do ćwiczeń skutkuje nadmiernym wyczerpaniem, bolesnymi zakwasami oraz uciążliwymi mdłościami. Może cię to skutecznie utwierdzić w przekonaniu, że podejmowanie aktywności fizycznej jest nieprzyjemne. Wrażenie może się pogłębić, gdy okaże się, że twoje obecne wyniki nie są tak zadowalające, jak te osiągane przed przerwą. Jest to zupełnie normalne – odzwyczajony od treningów organizm potrzebuje nieco czasu, aby powrócić do dawnej sprawności. Nie zniechęcaj się i uzbrój w cierpliwość – odzyskanie dawnej formy i robienie nowych postępów może potrwać nawet do kilku tygodni. Nie oczekuj więc szybkich i spektakularnych rezultatów – stawiaj sobie małe cele i wyzwania i dąż do ich osiągnięcia. Wówczas stopniowo będziesz zwiększać swoje możliwości i cieszyć się każdym osiągniętym sukcesem.
 
W czasie treningu...
 
Podczas ćwiczeń miej przy sobie zawsze wodę i popijaj ją małymi łykami, aby uzupełnić płyny. Nie forsuj się – wykonuj tylko tyle powtórzeń, na ile pozwala ci twój organizm. W przypadku zmęczenia lub gorszego samopoczucia nigdy nie ćwicz na siłę – jeśli poczujesz spadek sił, daj sobie chwilę na to, by spokojnie odpocząć. Nie bierz tego za porażkę – mniejsza wydolność organizmu jest w twoim wypadku czymś zupełnie zrozumiałym i normalnym, a dawna sprawność powróci najprawdopodobniej po kilku treningach. Pamiętaj także, aby przed rozpoczęciem właściwych ćwiczeń wykonać porządną rozgrzewkę – jest ona niezbędna przed każdą sesją, jednak w przypadku dłuższej przerwy należy zwrócić na nią szczególną uwagę. Po treningu warto także wykonać rozciąganie ciała – znacznie zmniejszy to bolesność, czyli zakwasy, oraz pozwoli mięśniom na znacznie szybszą regenerację. Zadbaj też o to, by zawsze ćwiczyć w wygodnym i oddychającym stroju sportowym, który znacznie poprawi jakość i komfort treningu.