Logowanie

Kurs Trenera

Paco Power

Licznik Odwiedzin

Dzisiaj:1540
Wczoraj:7422
W tygodniu:30541
W miesiącu:165074
Ogólnie:5717710

Kto jest online

6
Online

piątek, 29, marzec 2024 04:53

Produkty na Allegro

Nasz kanał filmowy

KS PACO

GH Twierdza Zamość

PACO Warszawa

Taniesuple.org

PACOPOWER

Promowane produkty

PACO POWER Multi-Vitamin

PACO POWER Multi-Vitamin

Karta Dużej Rodziny

Lubelska Karta Seniora





LUBIKA





Pewnie każdy z nas jest w stanie wytłumaczyć czym jest mrożenie. Jest to proces, który można by opisać skomplikowanymi technicznymi słowami, ale myślę, że wystarczy stwierdzenie, że zamrażanie żywności jest sposobem konserwacji, który ma przedłużyć żywotność żywności, zapobiec psuciu i rozwojowi drobnoustrojów. Zamrażanie żywności to najzdrowszy i najłatwiejszy sposób na jej konserwację.

Nie wymaga stosowania konserwantów i pozwala na zachowanie wartości odżywczych produktów. Co więcej, poprawia przyswajalność niektórych składników, np. żelaza oraz witaminy B. W niskich temperaturach ginie część mikroorganizmów, a niektóre reakcje enzymatyczne, przyspieszające namnażanie się mikroorganizmów, zostają spowolnione bądź nawet zatrzymane. Mrożenie pozwala bezpiecznie przechować zarówno świeże produkty, jak i ugotowane potrawy. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie nadają się do zamrożenia. Śmietana, majonez i jogurty w wyniku mrożenia tracą konsystencję, jaja ugotowane na twardo robią się gumowate, ser żółty w kawałku po rozmrożeniu kruszy się. Warto zwrócić uwagę na szybkość mrożenia żywności. Powstające podczas powolnego zamrażania duże kryształki lodu naruszają strukturę komórkową produktów. Powoduje to pękanie błon komórkowych i wyciekanie soku, np. z owoców, a to pogarsza ich właściwości smakowe. Tymczasem w przypadku szybkiego procesu zamrażania tworzy się wiele małych kryształków. Nie zaburzają one struktury komórek, nie niszczą witamin i składników mineralnych.

Zasady mrożenie jedzenia

Chcąc cieszyć się zdrową żywnością, pamiętajmy o podstawowych zasadach jej zamrażania. Przede wszystkim – nie mrozimy produktów już raz rozmrożonych. Jest to dość niebezpieczna praktyka, mogąca prowadzić do poważnych zatruć pokarmowych.

Do zamrażania używajmy specjalnych pojemników lub woreczków – nie przepuszczają one wilgoci oraz zapachów. Pamiętajmy, aby z woreczków wycisnąć możliwie jak najwięcej powietrza, którego dostęp może przyspieszyć psucie się produktów. Przed mrożeniem produkty należy umyć i osuszyć. Zwróćmy przy tym uwagę na fakt, iż zbyt długie moczenie w wodzie wypłukuje witaminy. Nie zamrażajmy mokrej żywności, spowoduje to tworzenie się warstwy lodu w pojemniku bądź woreczku.

Warto podzielić potrawy na małe, płaskie porcje. Zamrożą się wówczas szybko oraz równomiernie. Warzywa i owoce można mrozić świeże, od razu po zerwaniu. W ten sposób zachowamy nie tylko ich smak, ale również witaminy i składniki mineralne.

Większość warzyw przed zamrożeniem poddaje się jednak blanszowaniu – wrzuca się je na 3 – 4 minuty do wrzątku, po czym płucze zimną wodą. Traci się w ten sposób niewielkie ilości witamin, ale proces pozwala zachować smak i aromat oraz intensywną barwę.

Niektóre drobne warzywa i owoce (zielony groszek, jagody, poziomki) mrozimy najpierw na tacce, dopiero później przesypujemy do woreczków. Zapobiega to ich sklejaniu w bryły.

Temperatura zamrażania powinna wynosić co najmniej -18 st. C. Bardzo ważne jest, aby potrawy schłodzić przed zamrożeniem. Gorące i ciepłe parują, co sprawia, że w zamrażalniku tworzy się gruba warstwa lodu. Ponadto powoduje wzrost temperatury wewnątrz zamrażarki, a to skutkuje nierównomiernym zamrażaniem potrawy. Unikajmy również mocnego przyprawiania produktów poddawanych procesowi mrożenia. Powoduje on bowiem gorzknienie niektórych przypraw, np. czosnku czy pieprzu.

Mrożonki należy ułożyć w zamrażarce tak, aby do siebie przylegały. Pozwoli to na sprawniejszą pracę urządzenia i zaoszczędzi trochę energii. Warto je również opisać datą, aby mieć pewność, jak długo możemy je przechowywać.

Jak długo można przechowywać zamrożoną żywność ?

Proces mrożenia żywności przedłuża jej przydatność do spożycia o długie miesiące. Wszystkie produkty mają inny termin przydatności. Surowe mięso wołowe możemy przechowywać ok. 9-12 miesięcy, drobiowe 8-10, a wieprzowe 4-7 miesięcy. Zamarynowane wytrzyma już tylko 1 miesiąc. Klopsy, pulpety czy kotlety mielone zjemy nawet w 6 miesięcy po zamrożeniu, zupy i gulasze – tylko ok. 2-3 miesięcy. Ryby przechowamy w stanie zamrożonym ok. 2-4 miesiące, kiełbasy 1-3, pieczywo – 6 miesięcy, a zioła nawet do 1 roku.

Komentarze   

#4 brat józef 2016-08-26 19:22
lodówka ważna rzezcz
#3 małolat 2016-08-23 16:26
dla mnie to wciąż ciemna magia :D
#2 Adam1 2016-08-23 12:25
lepiej zamrozić niż wyrzucić
#1 BORAT 2016-08-23 11:47
o jak dobrze, że u mnie duża zamarażarka

Zaloguj się, by móc komentować

Nasz Sklep on-line



 









Partnerzy





Zadanie w zakresie wspierania i upowszechniania kultury fizycznej realizowane jest przy pomocy finansowej Miasta Lublin

























 


















OFERTA WYNAJMU

Gościmy

Odwiedza nas 386 gości oraz 0 użytkowników.

Dawne Kino

Paco Zana 72

Spot PACO

Spot sklepu PACO

Kluby Sportowe PACO