Logowanie

Kurs Trenera

Paco Power

Licznik Odwiedzin

Dzisiaj:1470
Wczoraj:5874
W tygodniu:34059
W miesiącu:169688
Ogólnie:6102850

Kto jest online

2
Online

sobota, 25, maj 2024 05:58

Produkty na Allegro

Nasz kanał filmowy

KS PACO

GH Twierdza Zamość

PACO Warszawa

Taniesuple.org

PACOPOWER

Promowane produkty

PACO POWER Multi-Vitamin

PACO POWER Multi-Vitamin

Karta Dużej Rodziny

Lubelska Karta Seniora





LUBIKA





Tłuszcze należą do najbardziej energetycznych składników pokarmowych, ponieważ z jednego grama lipidów uzyskujemy aż 9 kcal. Tłuszcze dzielimy na proste i złożone. Te pierwsze zbudowane są wyłącznie z atomów węgla, tlenu i wodoru, natomiast złożone posiadają w swej budowie dodatkowo fosfor, azot, siarkę, galaktozę, glukozę, laktozę, aminokwasy i inne składniki. Energia dostarczana z tłuszczy nie powinna przekraczać 30%.

Dla ludzi szczególnie ważne są niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), ponieważ organizm człowieka nie potrafi sam ich syntezować. Proporcje nasyconych i nienasyconych kwasów tłuszczowych decydują o rodzaju stanu skupienia tłuszczu, w wypadku przewagi tych pierwszych będziemy mieli do czynienia z postacią stałą tłuszczu. Pomimo tego, że zbyt duża podaż tłuszczu w diecie (zwłaszcza tych pochodzenia zwierzęcego) prowadzi do wielu poważnych chorób układu krążenia oraz otyłości, to nie powinniśmy całkowicie z niego rezygnować, ponieważ pełni on wiele bardzo istotnych funkcji w naszym organizmie a jego całkowite wyeliminowanie z naszego jadłospisu będzie miało niekorzystny wpływ na nasze zdrowie.

Niektóre funkcje które pełni tłuszcz w naszym organizmie: jest ważnym składnikiem energetycznym dla organizmu człowieka; stanowi materiał budulcowy z którego organizm wykorzystuje składniki do budowy własnych tkanek; jest potrzebny do syntezy wielu hormonów w tym także dla testosteronu; jest źródłem NNKT i witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K).

W przypadku produktów żywnościowych dobieranych pod kątem ich zawartości tłuszczu, należy zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Jak wiadomo organizm człowieka potrafi sam syntezować nasycone kwasy tłuszczowe, więc ich podaż w diecie należy ograniczyć ze względu na to, że kwasy te powodują podniesienie frakcji LDL cholesterolu oraz zwiększają agregację płytek krwi, co wpływa na rozwój miażdżycy, ponadto wiele badań naukowych dowiodło, że kwasy nasycone biorą udział w tworzeniu się zmian nowotworowych. Produkty obfitujące w kwasy nasycone to: słonina, boczek, śmietana, salceson, wieprzowina.

Z uwagi na to, że NNKT są produktami egzogennymi i że pełnią w naszym organizmie szereg szalenie istotnych funkcji (do których możemy zaliczyć np. działanie przeciwmiażdżycowe), to właśnie produkty z ich dużą zawartością powinniśmy włączyć do naszego jadłospisu. NNKT należą do grupy kwasów wielonienasyconych. Można je podzielić na dwie rodziny: omega-3 i omega-6. 

Dieta ludzi aktywnie uprawiających sport powinna zawierać 20-25% energii pochodzącej z tłuszczów. Wysoka podaż tłuszczów wraz z pożywieniem prowadzi do odkładania się go pod skórą w postaci tłuszczów obojętnych, które stanowią zapasy energii dla człowieka. Nadmiar tkanki tłuszczowej jest niekorzystny w większości dyscyplin sportowych (wyjątkiem jest sumo), ponieważ malej siła względna zawodnika oraz zmniejsza się szybkość oraz wydolność.

Według wielu specjalistów od żywienia dieta oparta na tłuszczach, nawet jeżeli nie przekracza zapotrzebowania energetycznego organizmu (więc nie prowadzi do odkładania się tkanki tłuszczowej) nie jest wskazana, ponieważ obniża ona wydolność. Istnieją dowody naukowe na to, że istotnie ludzie stosujący dietę węglowodanową mogą dłużej pracować. Nauka nie potrafi jeszcze do końca wyjaśnić dlaczego tak się dzieje, jednakże istnieją przesłanki z których wynika, że spowodowane to jest wzrostem ketonemii, czyli zwiększeniem związków ketonowych we krwi. Związki ketonowe powstają podczas niewłaściwych przemian tłuszczów z powodu niedostatecznej podaży węglowodanów oraz z powodu niedostatecznego dostarczenia tlenu.

Należy pamiętać, że tłuszcze w odpowiednich ilościach są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu zarówno sportowca jak i osoby nietrenującej. Jak wiadomo zasoby glikogenu w mięśniach i w wątrobie są ograniczone i w momencie ich uszczuplenia to właśnie z triglicerydów nasz organizm czerpie energię. Ma to miejsce w czasie długotrwałego głodu, jak również podczas długotrwałych wysiłków o charakterze wytrzymałościowym. Spalanie tłuszczy jest dla organizmu męczące, ponieważ potrzeba do tego dużo tlenu, jednakże systematyczny trening wytrzymałościowy powoduje szereg zmian adaptacyjnych do tego procesu.

Komentarze   

#1 BORAT 2016-08-31 10:08
nikt o zdrowych zmysłach całkowicie z nich nigdy nie zrezygnuje

Zaloguj się, by móc komentować

Nasz Sklep on-line



 









Partnerzy





Zadanie w zakresie wspierania i upowszechniania kultury fizycznej realizowane jest przy pomocy finansowej Miasta Lublin

























 


















OFERTA WYNAJMU

Gościmy

Odwiedza nas 231 gości oraz 0 użytkowników.

Dawne Kino

Paco Zana 72

Spot PACO

Spot sklepu PACO

Kluby Sportowe PACO