Logowanie

Kurs Trenera

Paco Power

Licznik Odwiedzin

Dzisiaj:1435
Wczoraj:2921
W tygodniu:14596
W miesiącu:24879
Ogólnie:7106301

Kto jest online

10
Online

sobota, 10, maj 2025 13:03

Produkty na Allegro

Nasz kanał filmowy

KS PACO

GH Twierdza Zamość

PACO Warszawa

Taniesuple.org

PACOPOWER

Promowane produkty

PACO POWER Multi-Vitamin

PACO POWER Multi-Vitamin

Karta Dużej Rodziny

Lubelska Karta Seniora





LUBIKA





W ciągu ostatnich 10 lat rzucono więcej światła na to, dlaczego muzyka jest dla wielu ludzi nieodłącznym elementem treningu i dlaczego warto ćwiczyć ze słuchawkami na uszach.Muzyka odwraca uwagę od bólu i zmęczenia, poprawia nastrój i wytrzymałość organizmu, zmniejsza odczuwaną intensywność wysiłku, a nawet może usprawniać metabolizm. Słuchający muzyki potrafią pobiec dalej, dłużej jechać na rowerze i pływać szybciej, często nie zdając sobie sprawy z tego, że przekraczają swoje dotychczasowe możliwości. Jeden z naukowców badających wpływ muzyki na psychikę nazwał ją więc legalnym dopingiem. I całkiem słusznie.

 

W rytmie mózgu

Wiadomo już nie tylko jaki rodzaj muzyki sprzyja aktywności fizycznej, ale i jaki jest mechanizm pozytywnego jej oddziaływania na motywację do treningu. Chodzi między innymi o... odwrócenie uwagi. Ludzkie ciało cały czas monitoruje samo siebie. To dlatego po pewnej liczbie powtórzeń czy pewnym czasie treningu pojawia się zmęczenie. Wzrost poziomu kwasu mlekowego, wysokie tętno i nasilone pocenie się sygnalizują ciału, że jest wyczerpane i czas na przerwę. Muzyka potrafi odwrócić uwagę mózgu od tych sygnałów, co sprawia, że uczucie zmęczenia pojawia się później. Także odwrócenie poprzez muzykę uwagi mózgu od sygnałów płynących ciała powoduje zmniejszanie odczuwanego poziomu intensywności wysiłku – wysiłek odbierany jest jako mniej męczący, mniej intensywny.
Różne regiony mózgu specjalizują się w odbieraniu różnych bodźców zmysłowych, a mózg łączy te bodźce, co pozwala nam lepiej rozumieć świat nas otaczający. To dlatego to, co widzimy podczas słuchania przemowy lub muzyki może wpływać na to, co słyszymy i odwrotnie.
Muzyka i ruch są w naszych mózgach nierozerwalnie związane. Dowiedziono, że u osób siedzących bez ruchu i słuchających muzyki, rośnie aktywność obszarów mózgu odpowiedzialnych za koordynację ruchową. Uważa się, że ten mechanizm leży u podstaw instynktu, który budzi w nas ochotę na ruch, gdy słyszymy muzykę.
Wiadomo też, że istnieje bezpośrednie połączenie między neuronami słuchowymi a ruchowymi. To dlatego gwałtowny, głośny hałas powoduje, że „podskakujemy". Jest to więc odruch, który także może leżeć u podstaw pojawiającej się ochoty na ruch w odpowiedzi na słyszaną muzykę.

Jak wykorzystać muzykę do treningu?

Wybranie najlepszych utworów nie jest tak proste, jak się wydaje, bo nie tylko tempo muzyki ma znaczenie. Liczy się też to, jakie skojarzenia ona budzi i jakie wywołuje emocje. To nie sam rytm ma znaczenie, ale jej harmonia.
Oczywiście rytm może mieć znaczenie i jest jednym z elementów, który może pchać ludzi do aktywności fizycznej. Nie mniej ważne jest to, co naukowcy nazwali odpowiedzią na rytm, czyli to, czy konkretny utwór sprawia, że aż chce ci się ruszać. Większość ludzi instynktownie dopasowuje swoje ruchy do nastroju, ekspresji danego utworu. Rodzaj muzyki, który pobudza nas do działania i budzi ten instynkt jest różny dla ludzi z różnych kultur i jest też sprawą indywidualną. Można jednak uogólnić wpływ muzyki na ludzi: szybka muzyka z silnym bitem działa pobudzająco. Pewnie dlatego na większości play list dla ludzi aktywnych króluje hip-hop i muzyka pop.
Niektórzy psychologowie sugerują, że ludziom najbardziej przypada do gustu muzyka w rytmie 120 bitów na minutę (częstotliwość 2 Hz), czyli dwóch bitów na sekundę. Pewnie coś w tym jest, skoro aż 74000 popularnych utworów wyprodukowanych w latach 1960-1990 miało taki właśnie rytm.

Biegacze i rowerzyści, a muzyka

Największa liczba osób trenujących na bieżni mechanicznej słucha muzyki w tempie 160 bitów na minutę, choć naukowo dowiedziono, że absolutnie wystarczające do biegu tempo to 145 bitów na minutę, a szybsza muzyka nie przynosi dodatkowej motywacji do wysiłku.
Rytmiczne poruszanie się, które ułatwia muzyka, sprzyja poprawie koordynacji ruchowej, co przekłada się na fakt, że ciało potrzebuje mniej energii na kontynuowanie wysiłku, a więc sam wysiłek staje się mniej męczący. Efekt ten pojawia się nie tylko w przypadku biegaczy, ale i np. rowerzystów, u których stwierdzono o 7% mniejsze zapotrzebowanie na tlen podczas wysiłku wykonywanego przy muzyce w porównaniu do identycznego wysiłku wykonywanego bez muzyki.

Zatem muzyka może być metronomem, który ułatwia ciału pracę w stałym tempie, eliminując zbędne ruchy i zmiany tempa, a tym samym sprawiając, że wysiłek staje się mniej męczący.

Komentarze   

#2 mama85 2016-09-19 18:57
muzyka pozwala zapomniec o wysiłku i czas szybciej leci
#1 BORAT 2016-09-19 11:10
mnie czasami gubi :( szczególnie podczas jazdy rowerem :(

Zaloguj się, by móc komentować

Nasz Sklep on-line



 









Partnerzy





Zadanie w zakresie wspierania i upowszechniania kultury fizycznej realizowane jest przy pomocy finansowej Miasta Lublin

























 


















OFERTA WYNAJMU

Gościmy

Odwiedza nas 570 gości oraz 0 użytkowników.

Dawne Kino

Paco Zana 72

Spot PACO

Spot sklepu PACO

Kluby Sportowe PACO