Nie bądź głodny! Głód to rodzaj hipoglikemii, która odznacza się spadkiem poziomu cukru we krwi do dolnej granicy normy. Ten proces razem ze spadkiem strawionego pożywienia w żołądku prowadzi razem z hipoglikemią do uczucia głodu. Do spadku poziomu cukru we krwi może też dojść w wyniku nieodpowiedniego pożywienia, które zawiera duże ilości cukrów prostych.
Uważaj na zbyt szybką redukcję, która może być ryzykowna szczególnie w przypadku osób starszych i w niektórych chorobach. Szybka redukcja zwiększa ryzyko zaostrzenia objawów niektórych chorób na przykład tych związanych z układem nerwowym i hormonalnym. Dodatkowo stwarza ryzyko pojawienia się efektu jo-jo, a stany patologiczne mogą prowadzić do anoreksji. Nie wolno dopuścić też do zakwaszenia organizmu. Dochodzi wtedy do ketokwasicy (aceton w moczu i oddechu) zwiększając ryzyko pojawienia się kamieni moczowych. Jeśli nie będziecie pić większej ilości płynów, nie można wykluczyć pojawienia się dny moczanowej. Im większa ilość błonnika, mniej energii i więcej wody, tym większa strata potasu, żelaza i wielu innych składników mineralnych.
Uważajcie na produkty typu light, bo mogą okazać się pułapką. Mogą zawierać małe ilości tłuszczu, ale często są naszpikowane dużą ilością cukru, np.: jogurty, płatki śniadaniowe czy serki. Pierwsze kroki prowadzące do trwałego sukcesu to przede wszystkim decyzja o zmianie, podjęta na podstawie analizy aktualnego stanu oraz wrodzonych predyspozycji zmiana stylu życia, łącznie ze sposobem odżywiania, silna wola i wytrwałość.
Picie koktajli redukcyjnych jest pożyteczne, bo znacznie spada pobór energii i równocześnie zwiększa się przyjmowanie płynów, zwiększają się straty energii i organizm musi przetworzyć większą niż zwykle ilość protein. Zapewniona jest też niezbędna ilość witamin i minerałów, płynna dieta sama w sobie przyspiesza przemianę materii a tym samym zwiększa straty energii.
Komentarze
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.