Logowanie

Kurs Trenera

Paco Power

Licznik Odwiedzin

Dzisiaj:0
Wczoraj:6283
W tygodniu:44050
W miesiącu:129603
Ogólnie:6062765

Kto jest online

2
Online

niedziela, 19, maj 2024 00:00

Produkty na Allegro

Nasz kanał filmowy

KS PACO

GH Twierdza Zamość

PACO Warszawa

Taniesuple.org

PACOPOWER

Promowane produkty

PACO POWER Multi-Vitamin

PACO POWER Multi-Vitamin

Karta Dużej Rodziny

Lubelska Karta Seniora





LUBIKA





Białko jest jednym z makroskładników znajdujących się w naszym pożywieniu, szczególnie w produktach takich jak mięso, nabiał czy jaja. Spożycie białka jest absolutnie niezbędne do naszego przeżycia, ponieważ jest ono jednym makroskładnikiem zawierającym azot, który potrzebny jest do życia wszystkim żyjącym organizmom. Sportowcy zauważyli jednak, że oprócz utrzymywania nas przy życiu i dbaniu o nasze zdrowie dodatkowe porcje białka mogą też pomagać budować masę mięśniową i zapewniać lepszą regenerację. 

 

Białko zakwasza organizm. Zakwaszenie samo w sobie jest tematem kontrowersyjnym i źle zrozumianym. Normalnie ludzkie ciało operuje w zakresie od 7,35 do 7,45 pH – wartość ta odnosi się głównie do krwi. Im mniejsze pH, tym środowisko bardziej kwasowe, im większe – tym bardziej zasadowe. „Kwasowe” właściwości białka, szczególnie produktów zwierzęcych, wynikają z zawartości atomów fosforu, chloru i siarki, które po absorpcji przyczyniają się do powstawania kwasotwórczych jonów wodoru.

Jednak pH organizmu jest systemem bardzo ściśle regulowanym, organizm posiada bufory wodorowęglanowe, chroniące przed jonami wodoru. Głównym mechanizmem stabilizacyjnym są jednak nerki, które regulując kwasowość moczu, zapobiegają zmianom pH w organizmie. Spożycie białka może zakwaszać co najwyżej mocz!

Białko uszkadza kości. Ten mit jest mocno związany z poprzednim. Spożywając białko z produktów zwierzęcych, rzekomo prowadzimy do spadku pH w naszym systemie – aby temu zapobiec, z kości mobilizowany jest wapń, który może neutralizować kwasotwórcze jonu wodoru. Niestety to prowadzi do zmniejszania zawartości wapnia w kościach i z czasem rozwoju osteoporozy.

Taka jest teoria stojąca za tym mitem. Jednak realnym faktem jest, że gdy spożywamy więcej białka, w naszym moczu pojawia się więcej wapnia, co wskazywałoby na prawdziwość tego mitu.

Istnieją pewne alternatywne modele żywieniowe zakładające, że spożywanie razem pewnych produktów żywnościowych powoduje rozmaite problemy zdrowotne i estetyczne. Tymczasem wiele wskazuje na to, że lepiej jest łączyć białka i węgle w posiłku, po pierwsze obniża to odpowiedź glukozową w porównaniu do glikemii będącej następstwem spożycia samych węglowodanów, po drugie jest to opcja korzystniejsza z punktu widzenia np. regeneracji powysiłkowej. 

W rzeczywistości spożywanie produktów białkowych poddanych odpowiedniej obróbce termicznej poprawia ich strawność, a także powoduje unieczynnienie składników, które obniżają wartość odżywczą białka. Przykładem mogą być inhibitory trypsyny zawarte w surowym białku jaja, które hamują aktywność enzymów trawiących proteiny – w jajku ugotowanym już jednak one nie występują, ulegają dezaktywacji pod wpływem wysokiej temperatury.

Komentarze   

#2 BORAT 2016-08-05 18:33
nie ma czego się bać jak się wie co i jak
#1 Adam1 2016-08-05 18:31
mity mitami, ale dużo to też niezdrowo

Zaloguj się, by móc komentować

Nasz Sklep on-line



 









Partnerzy





Zadanie w zakresie wspierania i upowszechniania kultury fizycznej realizowane jest przy pomocy finansowej Miasta Lublin

























 


















OFERTA WYNAJMU

Gościmy

Odwiedza nas 232 gości oraz 0 użytkowników.

Dawne Kino

Paco Zana 72

Spot PACO

Spot sklepu PACO

Kluby Sportowe PACO