Na co zwrócić uwagę , siadając za kierownicą ?
 
Wsiadając do samochodu, przede wszystkim trzeba zadbać o prawidłową pozycję za kierownicą. W tym celu należy precyzyjnie wyregulować fotel: ustawić oparcie pod odpowiednim kątem, a jeżeli jest taka funkcja w samochodzie, to mniej lub bardziej je podpompować, ustawić fotel w odpowiedniej odległości od kierownicy, aby ręce oparte na kierownicy nie były sztywne i wyprostowane ani również zbyt ugięte. Nie zapomnij także o prawidłowym ustawieniu zagłówka. Podczas jazdy wyprostowane plecy powinny przylegać do oparcia, a głowa spoczywać na zagłówku. Jeżeli fotel kierowcy i pasażera mają tzw. funkcję masażu – a takowa spotykana jest we współczesnych autach coraz częściej – to od czasu do czasu ją włączaj, naprawdę znacznie poprawia samopoczucie.

I najważniejsza sprawa: co dwie godziny zatrzymaj się na parkingu lub w lesie i przez 10–15 minut poćwicz. Dla zdrowia, urody, dobrego samopoczucia i bezpiecznej jazdy. Taki aktywny odpoczynek podczas podróży zalecają lekarze, specjaliści ze szkół jazdy, instruktorzy fitness.
 
Oto kilka przykładowych ćwiczeń, najbardziej przydatnych podczas jazdy samochodem i odpoczynku na parkingu :
 
Głowa i kark
 
Zesztywnienie karku i barków, czasem nawet drętwienie, powoduje dyskomfort i ból. Poniższe ćwiczenia możesz również wykonywać, stojąc w korku czy na światłach. Powoli obracaj głowę najpierw w lewo, potem w prawo, przechyl lewe ucho do lewego barku, pomóż sobie dłońmi: lewą połóż na głowie i delikatnie dociskaj w dół, wytrzymaj w tej pozycji 15 sekund. Zrób to samo w drugą stronę. Potem wykonaj ruchy głową w przód, starając się dotknąć brodą klatki piersiowej i odchyl głowę maksymalnie do tyłu, również pomagając sobie dłońmi. Poruszaj barkami do przodu i do tyłu.
 
Klatka piersiowa
 
Czy zdarza ci się, że podczas jazdy brakuje ci powietrza.? Jeżeli tak, to znaczy, że za kierownicą za bardzo się garbisz, uciskasz przeponę, gorzej oddychasz i w związku z tym szybciej odczuwasz znużenie. Poza tym taka pozycja mocno ogranicza pole widzenia i wywołuje ból kręgosłupa. Podczas przerwy w prowadzeniu auta, na postoju, mocno wyprostuj plecy, zrób kilkanaście odrzutów ramion do tyłu i w górę oraz na ukos. Kolejne ćwiczenie to: spleć ręce z tyłu, by maksymalnie wypchnąć klatkę piersiową do przodu. Wytrzymaj 10 sekund, a ćwiczenie powtórz kilkakrotnie. W samochodzie możesz wykonać następne ćwiczenie: ściągnąć łopatki, opuścić barki i wyprostować plecy. Zrobić kilka głębokich wdechów ustami i wydechów nosem.
 
Nogi pod specjalnym nadzorem
 
Zaczynają łapać cię skurcze w łydkach, a stopa sztywnieje? Wyjdź z samochodu i najpierw rozruszaj nogi, biegając i truchtając, nawet w miejscu. Wysoko unoś kolana. Potem następne ćwiczenie: stań w rozkroku, pochyl się do przodu, oprzyj dłonie nad kolanami. Wyprostuj i rozciągaj prawą nogę, lewą uginając w kolanie i przenosząc na nią ciężar ciała. Powtórz to samo na drugą nogę. Pozwoli to uniknąć skurczów. Kolejne ćwiczenie: stań na prawej nodze, przyciągnij lewą piętę do pośladka i pchaj biodra do przodu. Powtórz co najmniej 10 razy – najpierw jedną, a potem drugą nogą. Pomocne jest również uniesienie stopy i kręcenie nią kółek w prawo i w lewo. Można również zrobić kilka wspięć na palce, unosząc wysoko ramiona i wykonując równocześnie głęboki wdech.
 
Kręgosłup i krzyż
 
Dolny odcinek kręgosłupa najbardziej narażony jest na niedogodności długiej jazdy. Prostuj się więc w każdym wolnym od prowadzenia auta momencie. A oto pomocne ćwiczenie: odsuń się od oparcia fotela, oprzyj ręce za plecami i wciskaj mocno dolny odcinek kręgosłupa w siedzenie, rolując kręgosłup i wypychając miednicę do góry. Wytrzymaj tak przez kilka sekund, a ćwiczenie powtórz kilkakrotnie. Na parkingu oprzyj ręce o maskę auta i zrób kilkanaście pompek, uginając ręce i zwracając uwagę, by plecy były cały czas idealnie wyprostowane. Następnie zrób kilkakrotnie koci grzbiet, nadal opierając się o maskę samochodu.

Różnorodność ćwiczeń zależy od twojej inwencji. Mają one rozluźniać mięśnie, usprawnić krążenie krwi oraz dotlenić organizm. Do ćwiczeń można wykorzystać ławkę na parkingu, drzewo w lesie lub samochód, którego nadwozie doskonale nadaje się do wykonywania ćwiczeń, w których wymagane jest podparcie dla rąk czy nóg. Możesz przed wyjazdem w długą podróż zaplanować sobie zestaw ćwiczeń najbardziej odpowiednich dla ciebie, czyli najbardziej relaksujących i odprężających twój organizm.