W obecnym okresie wczesno-letnim, sprzyjającym pokusom typu grill, szybkie wypady na miasto i ładowanie w siebie tzw. 'szybkiego' jedzenia, a także dostępność wysoko przetworzonej, gotowej żywności oraz brak czasu sprzyjają jedzeniu waśnie takich rzeczy. Jak każdemu wiadomo, chemikalia dodawane do sklepowego jedzenia oraz niedobory różnych substancji – witamin oraz minerałów oraz brak warzyw i owoców w diecie sprzyjają gromadzeniu się toksyn w organizmie. Jak spróbować pomóc swemu zdrowiu i się ich pozbyć?
Diety oczyszczające wielu kojarzą się z określeniami typu 'czary-mary' lub najzwyczajniej nie traktują ich działania na poważnie. W ogólnym znaczeniu są to krótkotrwałe zabiegi, które mają spowodować pozbycie się właśnie tych wszystkich szkodliwych substancji oraz toksyn z naszych organizmów. Są one podzielone w zależności od poziomu restrykcji oraz długości trwania. Wyróżniamy diety jedno dniowe lub trwające dłużej oraz takie, w których spożywamy po prostu zdrową żywność, opartą na warzywach i owocach, w innych zaś możemy spożyć jedynie bardzo małą ilość owoców lub warzyw, a w niektórych przypadkach jedynie świeże soki.
W czasie stosowania tego typu żywienia trzeba oczywiście wyeliminować wszystkie codzienne grzeszki !:) nie ma mowy o alkoholu, kawie, herbatę raz wszelkie używki, jak papierosy. Dieta ta nie obejmuje także żywności przetworzonej, a także zawierającej zbyt dużo tłuszczy, białek złożonych oraz cukrów złożonych.
Także przyprawy, których używamy są określone, ponieważ nie powinno używać się w nich między innymi soli.
Dieta oczyszczająca – nie ważnie czy trwająca dzień, dwa czy dwa tygodnie, powinna być uzupełniana dużą ilością płynów. Przede wszystkim powinniśmy pić dużo wody, lecz istnieją także napary, które mogą nam w tym procesie pomóc – brzoza, fiołek, mniszek lekarski czy też pokrzywa, jak i również zielona herbata.
Diety takie nie są stosowane na darmo – przede wszystkim niwelują odczuwane notorycznie zmęczenie, ziemisty kolor skóry a także problemy z koncentracją, snem, brakiem energii. Nie trzeba stosować więc wielodniowych diet opartych na ciągłej głodówce, która jedynie wyniszcza nasz organizm, a zaskoczyć organizm większą ilością zdrowej, świeżej żywności owocowo- warzywnej, której w życiu codziennym powinniśmy jednak spożywać więcej. W internecie można znaleźć wiele przepisów i programów takiej diety, podchodźmy do tego jednak racjonalnie i w zgodzie ze swoim organizmem. Kto wie, może nawyki załapane w ciągu tych kilku dni wejdą w naszą dietę na dobre i staną się sposobem na zdrowszy tryb życia, który przy okazji pomoże wyrzeźbić sylwetkę;)? Myślę, ze warto spróbować.