Cała liga kobiet rozpoczęła się o godzinie 16.00 i poprzedziła „Galę Armwrestlingu Zawodowego”. Do startu stanęło siedem zawodniczek w kategorii do 60 kg: Walentyna Zaklicka z Gdyni, Judyta Lasota z Bydgoszczy, Monika Czerwonka z Nidzicy, Aleksandra Zwolak z Koszalina, Magdalena Gutteter z Rumi, Małgorzata Ostrowska z Strzegomia oraz Katarzyna Banach z Koszalina. Rywalizacja odbyła się na rękę lewą i prawą w systemie każda z każdą. Suma punktów wyłoniła nam najlepszą z najlepszych w kategorii do 60 kg roku 2006. Była nią Walentyna Zaklicka z Gdyni.
W tym miejscu nasuwa się od razu pytanie: skąd taki pomysł na rywalizację kobiet, i to tylko i wyłącznie jedną kolejkę w jednej kategorii? Promotorzy PAL od samego początku roku 2006 planowali rywalizację kobiet. Do niedawna swoje zmagania w lidze (Professional FitMax League – 2006) przeprowadzali tylko i wyłącznie mężczyźni. System rywalizacji był taki sam, jaki prezentowały teraz kobiety: maksymalnie ośmiu zawodników rywalizowało w systemie każdy z każdym na lewą i prawa rękę, a suma wyłaniała nam najsilniejszego w danej kategorii wagowej (do 63 kg, 70 kg, 78 kg, 86 kg, 95 kg i powyżej 95 kg). Różnica polegała tylko na tym, że najlepszego siłacza na rękę wyłaniały trzy kolejki. W przypadku kobiet nie było możliwości czasowych do rozegrania trzech kolejek. Do tego tegoroczny „Nemiroff Worl Cup” został powiększony o jedną kategorie wagową – właśnie kobiet w kat. do 60 kg. Polskę reprezentację zasiliły więc cztery pierwsze zwyciężczynie „Polskiej Ligi Kobiet w roku 2006”. A jak wystartują? Zobaczymy już w grudniu.
Jak już wspominałem wcześniej „Polska Liga Kobiet w kat. do 60 kg – 2006” poprzedziła „Gale Armwrestlingu Zawodowego”. Publiczność na start czterech par armwrestlerów gali została więc rozgrzana do czerwoności. Kobiety – siłaczki na rękę wystartowały bowiem bardzo widowiskowo. Wszystkie pojedynki były wyraziste, zacięte i jak przystało na kobiety bardzo emocjonujące.
Rywalizacja zaczęła się od ręki lewej. Tutaj liczyły się tylko trzy nazwiska: Zaklicka, Ostrowska oraz Banach. W rezultacie lewą rękę wygrała Walentyna Zaklicka pokonując swoje wszystkie rywalki. Kasia Banach natomiast przegrał tylko i wyłącznie z Walentyną, zajmując miejsce drugie, natomiast Ostrowska niestety przegrała ze swoimi dwiema największymi rywalkami – Kasią i Walentyną. Warto tu wspomnieć o dramatycznym starciu Katarzyny Banach z Małgosią Ostrowską. Co prawda Kasia zwyciężyła ten pojedynek, ale temu starciu towarzyszyło wiele emocji (faule, długa, zacięta rywalizacja, skórcz nogi Kasi).
Na rękę prawą sytuacja była podobna. Tutaj również czołówkę tworzyły zawodniczki: Walentyna Zaklicka, Katarzyna Banach i Małgorzata Ostrowska. Ostatecznie najlepiej jednak wystartowała Małgosia, rehabilitując się za rękę lewą i pokonując wszystkie swoje rywalki. Walentyna natomiast przegrała jeden pojedynek – właśnie z Małgosią. Kasi natomiast odezwała się stara kontuzja łokcia z tegorocznych Mistrzostw Europy i niestety nie dała rady Walentynie i Małgosi.
W rezultacie, po sumie dwuboju lewej i prawej ręki miejsce pierwsze „Polskiej Ligi Kobiet w kat. do 60 kg roku 2006” przypadło Walentynie Zaklickiej (pkt. 231), miejsce drugie – Małgorzacie Ostrowskie (pkt. 222), a miejsce trzecie Katarzynie Banach (pkt. 219).
Na uwagę zasługują też inne zawodniczki. Przy tak dużej konkurencji dobrze wystartowała Monika Czerwonka, zajmując czwarta lokatę w klasyfikacji ogólnej (pkt. 187). To właśnie Czerwonka, razem z Zaklicką, Ostrowską i Banach będzie reprezentowała nasz kraj na „IV Pucharze Świata Zawodowców – 2006” w kategorii do 60 kg.
Gratulujemy zarówno medalistkom, jak i pozostałym zawodniczkom startu w tegorocznej, debiutanckiej polskiej lidze kobiet. Ale na tym nie koniec. Prawdopodobnie (jak planują promotorzy PAL), w przyszłym roku nasze urodziwe armwrestlerki czekają już trzy kolejki w „Professional FitMax League 2007” – więc się przygotowujcie i szykujcie.
Paweł Podlewski PAL
Więcej informacji: www.armpower.net .