Tak jak poprzednia, zeszłotygodniowa liga w niższych kategoriach (63 kg, 70 kg, 78 kg), tak i ta odbyła się w Centrum Rozrywki Gemini w Gdyni. 28 stycznia do startu stanęło 8 zawodników w każdej kategorii, by walczyć o cenne punkty oraz przejście do kolejnej (pierwszych pięciu w każdej kategorii), drugiej edycji w systemie każdy z każdym na lewą i prawa rękę.
Tak jak w kategorii super ciężkiej, czyli +95 kg faworyt był tylko jeden – Marcin Kreft z Lęborka (komplet zwycięstw – pkt.
238), tak w dwóch pozostałych (do 86 kg i do 95 kg) faworytów było kilku. W kategorii do 86 kg ostatecznie wygrał Mariusz Grochowski z Jaworzna (pkt. 230), przegrywając tylko jeden pojedynek na rękę prawą. Podobnie było w kategorii do 95 kg, gdzie uczeń Mariusza Grochowskiego – Lucjan Fudała, zdeklasował prawie wszystkich rywali (podobnie jak Mariusz, przegrał tylko jeden pojedynek na rękę prawą) i w rezultacie w klasyfikacji ogólnej zajął miejsce pierwsze (pkt. 227).
Jedno jest pewne – wszyscy zawodnicy bardzo dobrze przygotowali się na tegoroczną Polską Ligę Armwrestlingową. Mimo to, od samego początku widać było ogromną różnicę w przygotowaniu poszczególnych armwrestlerów. Większość walk była bardzo widowiskowa i dostarczała licznie zgromadzonej publiczności dużo emocji i wrażeń sportowych. A różnice punktowe pomiędzy poszczególnymi miejscami na podium są nieznaczne i z całą pewnością do odrobienia w następnych dwóch edycjach. Zapowiada się więc bardzo zacięta rywalizacja w kolejnych odsłonach polskiej ligi roku 2006.
Kat. do 86 kg Polskiej Ligi 2006 - dobry start Mariusza Grochowskiego
Mariusz Grochowski z MCKiS Tytan Jaworzno. To właśnie ten 29-cio letni zawodnik, 28 stycznia w Centrum Rozrywki Gemini w Gdyni zwyciężył I edycję „Professional FIT MAX League 2006”. Swojej lewej ręki nie oddał nikomu, natomiast prawą tylko raz – Bartoszowi Raczyńskiemu z Choszczna. Tak dobra postawa Mariusza nie jest raczej niczym zadziwiającym. Przecież Mariusz to wice mistrz VI Pucharu Polski w kategorii OPEN. W Polskiej Lidze w roku 2005 Mariusz w klasyfikacji ogólnej wszystkich edycji zajął dopiero miejsce 3. W tym roku jak widzimy jest niezaprzeczalnym liderem. Ale czy jego wygrana wiąże się tylko i wyłącznie z nabytymi przez lata treningów umiejętnościami? Czy też po prostu zabrakło w tej kategorii dwóch jego odwiecznych rywali: obrońcy zeszłorocznego tytułu - Kandrada Gacy z Bydgoszczy (niestety problemy ogólno-zdrowotne, na dzień dzisiejszy nie pozwalają temu zawodnikowi uprawić jakichkolwiek dyscyplin sportowych) i Lucjana Fudały (przeszedł do wyższej kategorii)? Ale na te pytania odpowiedź znają tylko chyba sami zawodnicy. My tylko możemy gdybać i przewidywać, no i oczywiście winszować zwycięstwa – gratulacje Mariusz!
W tej kategorii warto jednak jeszcze wspomnieć o startach innych zawodników, jak: Marcin Lachowicz z Piaseczna, czy Bartosz Raczyński z Choszczna. Można powiedzieć, że Marcin to już ‘weteran’ rozgrywek ligowych. W 2005 roku startował przecież w każdej edycji ligi w rezultacie zajmując 4 lokatę. Natomiast start w lidze w roku 2006 rozpoczął całkiem nieźle – miejsce drugie w pierwszej edycji (przegrał tylko jeden pojedynek na lewą i dwa na rękę prawą). Natomiast dla Bartka to praktycznie debiut, nawiasem mówiąc bardzo dobry (miejsce 3 w klasyfikacji ogólnej). W zeszłym roku Bartek spróbował swoich sił w ostatniej edycji ligi roku 2005, ale w kategorii do 95 kg. W tym roku wystartował w kategorii do 86 kg, a w swoich zmaganiach na lewą i prawa rękę przegrał tylko trzy pojedynki (dwa razy na rękę lewą i raz na rękę prawą).
Wyniki I edycji „Professional FIT MAX League 2006” kat. do 86 kg:
1.Mariusz Grochowski – pkt. 230
2.Marcin Lachowicz – pkt. 213
3.Bartosz Raczyński – pkt 204
4.Damian Drogosz – pkt. 196
5.Emil Wojtyra – pkt. 187
6.Mirosław Satława – pkt. 152
7.Waldemar Podolski – pkt. 141
8.Daniel Szymkiewicz – pkt. 133
Kat. do 95 kg Polskiej Ligi 2006 – Marcin Formela nie obronił zeszłorocznego tytułu.
Tak jak w zeszłorocznej lidze Marcin Formela z Kartuz był niezaprzeczalnym mistrzem tej kategorii, tak w tym roku, 28 stycznia w „Professional FIT MAX League 2006 – Gdyńskie Centrum Gemini” jego start można zaliczyć do nieudanych (miejsce 4 w I edycji roku 2006). Czyżby Marcin nie odpoczął po VI Pucharze Polski w Lublinie, czy też inni zawodnicy poprawili swoje umiejętności armwrestlerskie?
Bardzo dobrze wystartował Lucjan Fudała z Jaworzna. Chyba zmiana kategorii wagowej (w 2005 roku startował w kat. do 86 kg) wyszła mu naprawdę na dobre (miejsce 1 w I edycji ligi). Na rękę lewą Lucjan nie miał sobie równych, wygrywając pojedynek za pojedynkiem. Natomiast jego prawej ręce oparł się tylko Krystian Kruszyński z Gdyni. Notabene Krystian swój debiut w „Polskiej Lidze 2006” może też zaliczyć do udanych, w rezultacie zajmując trzecia lokatę. Przegrał cztery pojedynki na lewą (miejsce VI ręka lewa; jak sam mówi: „słabszą rękę”) oraz jeden pojedynek na rękę prawą (miejsce I ręka prawa). Nawiasem mówiąc, jeśli Krystian mocno potrenuje swoją „lewicę”, to w przyszłym roku może być niezaprzeczalnym liderem.
Do udanych swój start w tej kategorii może również zaliczyć Artur Głowiński z Choszczna, który w klasyfikacji ogólnej zajął miejsce drugie. Co prawda mocno gonią go Marcin Formela i Krystian Kruszyński (brakuje im tylko 6 pkt. do Artura), ale jak sam Artur mówi: „odpocząłem po Pucharze Polski, mocno zacząłem trenować i rezultaty już widać. Mam jeszcze trzy tygodnie do następnej edycji, więc myślę, że powalczę o miejsce pierwsze. Choć musze przyznać, konkurencja jest duża”. A jak będzie, zobaczymy już wkrótce, bo 18 lutego, w Gdyńskim Gemini kolejna, druga edycji „Professional FIT MAX League 2006”.
Wyniki I edycji „Professional FIT MAX League 2006” kat. do 95 kg:
1.Lucjan Fudała – pkt. 227
2.Artur Głowiński – pkt. 203
3.Krystian Kruszyński – pkt. 197
4.Marcin Formela – pkt. 197
5.Marcin Laskowski – pkt. 182
6.Marcin Rurka – pkt. 177
7.Marcin Biegun – pkt. 147
8.Leszek Szewczuk – pkt. 126
Kat. + 95 kg Polskiej Ligi 2006 – Marcin Kreft znów niepokonany
Jeżeli mowa o kategorii super ciężkiej, czyli powyżej 95 kg „Polskiej Ligi Armwrestlingowej 2006”, to nasuwa się tu tylko jedno nazwisko – Kreft! Marcin Kreft z Lęborka to bardzo doświadczony i najsilniejszy Polak w siłowaniu na ręce (miejsce I w kat. Open podczas VI Pucharu Polski w Lublinie). W zeszłorocznej lidze, podczas wszystkich edycji doznał porażki tylko ze Sławomirem Głowackim (przegrał przez dwa faule). I wszystko na to wskazuje, że polska liga w roku 2006 w kategorii powyżej 95 kg będzie należała tylko i wyłącznie do niego, co udowodnił podczas I edycji 28 stycznia w centrum Rozrywki Gemini w Gdyni. Każdy pojedynek Marcina, zarówno na lewą jak i prawą rękę wyglądał tak samo: silne dobicie rywala do poduszki bocznej stołu. Miejsce pierwsze dla Marcina (komplet punktów). Gratulacje!
Podczas pierwszej edycji tej kategorii niestety wystartowało 7 zawodników (przypominam, że zasady startu są proste: ośmiu sportowców walczy w systemie każdy z każdym na lewa i prawa rękę). Do startu z przyczyn nagłej choroby nie stawił się Janusz Bukowski. A szkoda, przecież Janusz to bardzo silny zawodnik, który mógłby „zamieszać” w klasyfikacji ogólnej. Nie zmieniło to faktu, że ta edycja musiała być rozegrana (Janusz automatycznie przegrał wszystkie walki i zajął miejsce ostatnie).
Oczywiście, oprócz Marcina dobrze wystartowali inni polscy armwrestlerzy, jak: Sławomir Głowacki z Inowrocławia, Stanisław Kwidzyński z Pruszcza Gdańskiego, czy Grzegorz Żuchowski z Lęborka. Sławek uplasował się na miejscu drugim, przegrywając tylko z Marcinem Kreftem, zarówno na lewą, jak i na rękę prawą. Stanisław natomiast, oprócz Marcina musiał uznać wyższość Sławka Głowackiego. Jeżeli chodzi o Grzesia, to przegrał trzy pojedynki na lewą i cztery pojedynki na rękę prawą. Ale jak na niespełna 18-sto letniego juniora, to i tak wielki sukces Grzesia.
Wyniki I edycji „Professional FIT MAX League 2006” kat. +95 kg:
1.Marcin Kreft – pkt. 238
2.Sławomir Głowacki – pkt. 220
3.Stanisław Kwidzyński – pkt. 208
4.Grzegorz Żuchowski – pkt. 188
5.Ireneusz Formela – pkt. 165
6.Damian Szyksztul – pkt. 160
7.Robert Ryszkowski – pkt. 151
8.Janusz Bukowski – pkt. 126
Więcej: www.armpower.net
Paweł Podlewski PAL.