PODSUMOWUJEMY MIJAJĄCY SPORTOWY 2009 ROK
Sport w Lublinie paniami stoi. W mijającym roku to one były autorkami największych sukcesów. Mistrzyni świata Karolina Michalczuk z Klubu Sportowego Paco po raz drugi w karierze została mistrzynią Europy w boksie kobiet, a Kinga Kołosińska z AZS UMCS TPS złotą medalistką i najlepszą zawodniczką Młodzieżowych Mistrzostw Świata w siatkówce plażowej.
Drużynowo bezkonkurencyjne ponownie okazały się szczypiornistki SPR Lublin, które rozgrywki ekstraklasy zakończyły z kompletem zwycięstw. Pięknej płci kroku próbował dotrzymywać Grzegorz Sposób. Nasz eksportowy skoczek po raz piąty zdobył tytuł mistrza kraju i jako jedyny lublinianin startował - szkoda, że bez powodzenia - w największej sportowej imprezie globu 2009 roku, Mistrzostwach Świata w lekkiej Atletyce, które odbywały się w Berlinie.

1. MIEJSCE - SPORTOWIEC ROKU
Rok 2009, podobnie jak poprzedni, należał do Karoliny Michalczuk, pięściarki Klubu Sportowego Paco. Podopieczna trenera Władysława Maciejewskiego wygrała wszystko co mogła. Najpierw w Grudziądzu po raz ósmy stanęła na najwyższym stopniu podium mistrzostw Polski serniorek. Później w bułgarskim Prazdniku sięgnęła po raz trzeci w karierze tytuł mistrzyni Unii Europejskiej.W końcu, we wrześniu, w ukraińskim Mikołajewie została mistrzynią Europy, powtarzając osiągnięcie sprzed czterech lat, z 2005 roku z norweskiego Tonsbergu. Najwięcej radości w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy zawodniczce Paco nie przysporzyły jednak kolejne tytuły mistrzowskie, lecz decyzja MKOl o włączeniu boksu kobiet do programu igrzysk w 2012 roku w Londynie. – Start w igrzyskach to marzenie każdego sportowca. Teraz będę miała szansę, aby mój sen o olimpijskim medalu spełnił się – mówi Karolina Michalczuk.

2. MIEJSCE - Nasze Złotko pod siatką
Rok 2009 Kinga Kołosińska, zawodniczka AZS UMCS Lublin specjalizująca się w plażowej odmianie siatkówki, okrasiła aż zdobyciem czterech medali mistrzowskich imprez. Najważniejsze trofeum – złoto Młodzieżowych Mistrzostw Świata wywalczyła w angielskim Blackpool w parze z Moniką Brzostek. Podopieczna trenera Jacka Rutkowskiego, od września studentka UMCS została także MVP (najlepszą zawodniczką) imprezy! Ponadto 20-letnia lublinianka zdobyła wicemistrzostwo Europy juniorek, srebro mistrzostw Polski juniorek oraz brąz w gronie seniorek! Jest wielką nadzieję na medal w igrzyskach olimpijskich, które w 2012 roku odbędą się w Londynie.

Fruwający Sposób na złoto.

Od wielu lat jest bezsprzecznie najlepszym lubelskim lekkoatletą. W 2009 roku podczas mistrzostw Polski w Bydgoszczy podopieczny trenera Andrzeja Kleczka po raz piąty w karierze wywalczył złoty medal. 231 cm, z którymi wygrał rywalizację, dało 33-latkowi przepustkę do udziału w największej sportowej imprezie 2009 roku - lekkoatletycznych Mistrzostwach Świata w Berlinie. Niestety, w stolicy Niemiec zawodnik Startu skoczył tylko 220 cm i odpadł w eliminacjach. – To, co się u mnie stało, można nazwać przerostem mocy nad treścią. Miałem kłopoty z rozbiegiem, nie czułem go, przy każdym skoku biegałem inaczej. Na rozgrzewce czułem się znakomicie. Spokojnie mogłem skoczyć 2.30. Ale kiedy zaczęło się bieganie, skończyło się skakanie... Chyba nie wytrzymała mi głowa. Mam coś takiego, że kiedy czuję się mocny, przestaję biegać – mówił lublinianin po konkursie na Stadionie Olimpijskim w Berlinie.

DZIAŁACZ Z ROKU 2009
Andrzej Stachura - Klub Sportowy Paco

Konsekwentnie od wielu lat odbudowuje lubelski boks. Zawodnicy KS Paco mogą poszczycić się medalami mistrzostw świata, Europy i Polski. Sprawił, że Lublin pojawił się na zawodowej mapie.

DRUŻYNA ROKU 2009 - SPR LUBLIN – MISTRZYNIE POLSKI W PIŁCE RĘCZNEJ
Andrzej Wilczek - SPR Lublin
Po wycofaniu się ze wspierania klubu przez sponsora tytularnego drużyny mistrzyń kraju – firmę Asseco BS – nie złożył broni. Dzięki jego działaniom szczypiornistki SPR walczą o kolejny tytuł.